UrDUda ma’naviy-ma’rifiy tadbir o'tkazildi
Bugun, 3-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Milliy qadriyatlar va ularning milliy ma’naviyatdagi o‘rni” hamda “Men diniy ekstremizm va terrorizm tahdidini qanday tushunaman” mavzularida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda universitetning birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi A.Shakarov, O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Urganch shahar bosh mutaxassisi A.Vaisov, Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi Urganch bo’limi rahbari D.Jumaniyazov hamda universitet tyutorlari o’z nutqlari bilan ishtirok etdilar.
Tadbirda universitet talabalari ishtirok etib, milliy qadriyatlarimizning jamiyat hayotidagi roli, yoshlar ma’naviyati va shaxsiy barkamollik masalalari atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, diniy ekstremizm va terrorizmning salbiy oqibatlari, ularning oldini olish va yoshlarni ijtimoiy-faol, bilimli shaxslar sifatida tarbiyalash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, jaholat va turli yot g‘oyalarga qarshi ma’rifat bilan kurashish, yoshlar ongida milliy va umuminsoniy qadriyatlarni mustahkamlash, inson huquq va erkinliklarini hurmat qilish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Darhaqiqat, bugungi globallashuv sharoitida dunyo miqyosida yuz berayotgan mafkuraviy xurujlar, turli buzg‘unchi g‘oyalar yoshlar ongi va kelajagiga jiddiy tahdid solmoqda. Uchrashuv davomida internetdan foydalanish madaniyati, yoshlarni turli yot g‘oyalar, ekstremistik oqimlar, giyohvandlik va din niqobi ostidagi buzg‘unchi targ‘ibotlardan asrash masalalari haqida alohida so’z yuritilib, videolavhalar namoyish etildi.

Сегодня, 3 марта, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялось духовно-просветительское мероприятие на темы «Национальные ценности и их роль в национальной духовности» и «Как я понимаю угрозу религиозного экстремизма и терроризма».
В мероприятии приняли участие первый проректор университета Д. Ибадуллаев, советник ректора А. Шакаров, главный специалист Ургенчского городского отдела Комитета по делам религий Республики Узбекистан А. Ваисов, руководитель Ургенчского отделения Республиканского центра духовности и просвещения Д. Жуманиязов, а также тьюторы университета, выступившие с докладами.
В мероприятии также приняли участие студенты университета, в ходе которого были всесторонне обсуждены роль национальных ценностей в жизни общества, вопросы духовности молодежи и личностного совершенствования. Особое внимание было уделено негативным последствиям религиозного экстремизма и терроризма, мерам их предупреждения, а также воспитанию молодежи как социально активных и образованных личностей.
Кроме того, были подробно рассмотрены вопросы борьбы с невежеством и различными чуждыми идеями посредством просвещения, укрепления в сознании молодежи национальных и общечеловеческих ценностей, а также уважения прав и свобод человека.
Действительно, в условиях современной глобализации идеологические атаки, происходящие в мировом масштабе, и различные разрушительные идеи представляют серьезную угрозу сознанию молодежи и их будущему. В ходе встречи особое внимание было уделено культуре пользования интернетом, защите молодежи от чуждых идей, экстремистских течений, наркомании и разрушительной пропаганды, прикрывающейся религией, а также были продемонстрированы видеоролики.