UrDU rektori Malayziyaning Melaka shahrida o'tkazilayotgan forumda ishtirok etmoqda
Ayni kunlarda Malayziyaning Melaka shahrida “Innovatsiya va barqaror rivojlanishni taʼminlashda ayol olimalarning salohiyatini kuchaytirish: Oʻzbekiston – Malayziya oliy taʼlim hamkorligi” mavzusida ayol rektorlar Forumi boʻlib oʻtmoqda
Mazkur forumda Oʻzbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomiddin Gadoyev, shuningdek, Oʻzbekiston va Malayziya oliy taʼlim muassasalari rektorlari hamda prorektorlari ishtirok etdilar. Ushbu forum jarayonlarida UrDU rektori Feruza Madraximova ham ishtirok etmoqda.  Muzokaralarda ilm-fan sohasida ayollarga yaratilayotgan imkoniyatlar va ikkala davlatlar o’rtasidagi o’zaro hamkorlik bo’yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Forum doirasida  Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova hamda Malayziyaning Melaka texnika universiteti rektori, professor Massila Binti Kamalrudin oʻrtasida oʻzaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim shartnoma imzolandi.
Mazkur forum Oʻzbekiston va Malayziya oʻrtasida oliy taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar yoʻnalishida hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Forumdan so’ng, Malayziyaning boshqa universitetlarida tahsil olayotgan Vatandoshlarimiz - o’zbekistonlik talabalar bilan uchrashdi.Uchrashuv davomida UrDU rektori talabalar bilan muloqot qilib, ularning o'z sohalari bo'yicha puxta bilim egallashlari va albatta O'zbekistonimiz ravnaqi uchun xizmat qiladigan yetuk kadrlar bo'lishlarida muvaffaqiyat tiladi.

Ректор УрГУ принимает участие в форуме в городе Мелака (Малайзия)
В эти дни в городе Мелака (Малайзия) проходит Форум женщин-ректоров на тему «Укрепление потенциала женщин-учёных в обеспечении инноваций и устойчивого развития: сотрудничество в сфере высшего образования между Узбекистаном и Малайзией».
В данном форуме приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Малайзии Каромиддин Гадоев, а также ректоры и проректоры высших учебных заведений Узбекистана и Малайзии. В работе форума также участвует ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова. В ходе переговоров были высказаны мнения о возможностях, создаваемых для женщин в сфере науки, а также о взаимном сотрудничестве между двумя странами.
В рамках форума между ректором Ургенчского государственного университета Ферузой Мадрахимовой и ректором Мелакийского технического университета (Малайзия), профессором Масиллой бинти Камалрудин, было подписано важное соглашение, направленное на укрепление взаимного сотрудничества.
Данный форум имеет важное значение для вывода сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией в сфере высшего образования, науки и инноваций на новый уровень.
После форума состоялась встреча с нашими соотечественниками — узбекскими студентами, обучающимися в различных университетах Малайзии. В ходе встречи ректор УрГУ пообщалась со студентами, пожелала им успешно овладеть глубокими знаниями в своих областях и стать высококвалифицированными специалистами, которые будут служить процветанию Узбекистана.