UrDU rektori Malayziyaning Melaka shahrida o'tkazilayotgan forumda ishtirok etmoqda
Ayni kunlarda Malayziyaning Melaka shahrida “Innovatsiya va barqaror rivojlanishni taʼminlashda ayol olimalarning salohiyatini kuchaytirish: Oʻzbekiston – Malayziya oliy taʼlim hamkorligi” mavzusida ayol rektorlar Forumi boʻlib oʻtmoqda
Mazkur forumda Oʻzbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomiddin Gadoyev, shuningdek, Oʻzbekiston va Malayziya oliy taʼlim muassasalari rektorlari hamda prorektorlari ishtirok etdilar. Ushbu forum jarayonlarida UrDU rektori Feruza Madraximova ham ishtirok etmoqda.  Muzokaralarda ilm-fan sohasida ayollarga yaratilayotgan imkoniyatlar va ikkala davlatlar o’rtasidagi o’zaro hamkorlik bo’yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Forum doirasida  Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova hamda Malayziyaning Melaka texnika universiteti rektori, professor Massila Binti Kamalrudin oʻrtasida oʻzaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim shartnoma imzolandi.
Mazkur forum Oʻzbekiston va Malayziya oʻrtasida oliy taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar yoʻnalishida hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Forumdan so’ng, Malayziyaning boshqa universitetlarida tahsil olayotgan Vatandoshlarimiz - o’zbekistonlik talabalar bilan uchrashdi.Uchrashuv davomida UrDU rektori talabalar bilan muloqot qilib, ularning o'z sohalari bo'yicha puxta bilim egallashlari va albatta O'zbekistonimiz ravnaqi uchun xizmat qiladigan yetuk kadrlar bo'lishlarida muvaffaqiyat tiladi.

UrSU Rector Participates in a Forum in Melaka, Malaysia
These days, the Women Rectors’ Forum is being held in the city of Melaka, Malaysia, under the theme “Enhancing the Capacity of Women Scientists in Ensuring Innovation and Sustainable Development: Uzbekistan–Malaysia Higher Education Cooperation.”
The forum is attended by Karomiddin Gadoyev, Ambassador of Uzbekistan to Malaysia, as well as rectors and vice-rectors of higher education institutions from Uzbekistan and Malaysia. The Rector of Urgench State University, Feruza Madrakhimova, is also participating in the forum. During the discussions, participants exchanged views on the opportunities being created for women in science and on strengthening mutual cooperation between the two countries.
Within the framework of the forum, an important agreement aimed at strengthening mutual cooperation was signed between Feruza Madrakhimova, Rector of Urgench State University, and Professor Massila Binti Kamalrudin, Rector of the Melaka Technical University, Malaysia.
This forum plays a significant role in elevating cooperation between Uzbekistan and Malaysia in the fields of higher education, science, and innovation to a new level.
Following the forum, a meeting was held with compatriots—Uzbek students studying at various universities in Malaysia. During the meeting, the Rector of UrSU spoke with the students, encouraging them to gain strong knowledge in their respective fields and wishing them success in becoming highly qualified specialists who will contribute to the development and prosperity of Uzbekistan.