Urganch davlat universitetida “Oliygoh kubogi” tanlovi o‘tkazilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qaroriga muvofiq, texnika yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalarida har yili mart oyida o‘tkazilishi belgilangan “Oliygoh kubogi” tanlovi Urganch davlat universitetida ham yuqori saviyada tashkil etilmoqda.
Tanlovning ochilish marosimida Xalqaro hamkorlik  bo‘yicha prorektor H.Matyoqubov hamda mutasaddi mas’ullar ishtirok etib, mazkur musobaqaning mazmun-mohiyati, ahamiyati va yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berdilar.
Ta’kidlanganidek, tanlovning asosiy maqsadi — yoshlarning ilmiy-texnik va innovatsion salohiyatini rivojlantirish, iqtidorli talabalarni zamonaviy texnologiyalar va startap loyihalar yaratishga rag‘batlantirish, shuningdek, ularni respublika hamda xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqalarga puxta tayyorlashdan iborat.
Tanlovning dastlabki bosqichi 9-aprel kuni Sun’iy intellekt, Kiberxavfsizlik hamda 3D modellashtirish yo‘nalishlarida bo‘lib o‘tdi. Unda talabalar o‘z bilim va ko‘nikmalarini amaliy sinovlar orqali namoyon etdilar.
Bugun esa musobaqalar Robototexnika va Dron texnologiyalari yo‘nalishlarida davom ettirilishi rejalashtirilgan.

В соответствии с соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан, ежегодное проведение в марте конкурса «Кубок вуза» в высших учебных заведениях технического направления также на высоком уровне организовано в Ургенчском государственном университете.
На церемонии открытия конкурса приняли участие проректор по научной работе и инновациям Х. Матякубов и ответственные сотрудники, которые подробно рассказали о содержании, значении данного соревнования и возможностях, создаваемых для молодежи.
Как было отмечено, основная цель конкурса — развитие научно-технического и инновационного потенциала молодежи, стимулирование талантливых студентов к созданию современных технологий и стартап-проектов, а также их подготовка к престижным республиканским и международным соревнованиям.
Первый этап конкурса состоялся 9 апреля по направлениям искусственного интеллекта, кибербезопасности и 3D-моделирования. В нём студенты продемонстрировали свои знания и навыки в ходе практических испытаний.
Сегодня соревнования продолжатся по направлениям робототехники и технологий беспилотных летательных аппаратов.