Ma’rifatli ayol mustahkam oila tayanchi
Bugun Urganch davlat universitetida “15-may — Xalqaro oila kuni” munosabati bilan “Ma’rifatli ayol — mustahkam oila tayanchi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur muloqotda Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari Nigora Kutlimuratova, universitet rektori Feruza Madrahimova, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Jamila Ermetova, viloyat “Ma’rifatli ayollar” kengashi raisi Sayyora Samandarova hamda universitetning olima ayollari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida oilaviy qadriyatlarni asrash va mustahkamlash, xotin-qizlarning jamiyatdagi faolligini oshirish, yoshlar tarbiyasida oilaning o‘rni, ilm-fan va innovatsiyalar rivojida ayollarning ishtiroki hamda oilaviy farovonlikni ta’minlashda ta’lim va hamjamiyat hamkorligining ahamiyati yuzasidan dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Rektor Feruza Madrahimova oilaviy farovonlikni ta’minlashda oliy ta’lim muassasalarining ijtimoiy mas’uliyati muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Shuningdek, talaba-qizlarning hayotiga befarq bo‘lmaslik, ularning jamiyatda munosib o‘rin egallashida hamkorlikdagi tashabbuslar va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Davra suhbatida kimyo fanlari doktori, dotsent M.Baltayeva hamda fizika-matematika fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent A.Babajanova ilm-fan yo‘lidagi yutuqlari, tajribalari va izlanishlari haqida taqdimot qildilar.
Shuningdek, tadbir doirasida Xotin-qizlar kengashi a’zolari tomonidan tayyorlangan universitet olima ayollarining xorijiy tajriba va taassurotlari jamlangan “Mukammallik sari” risolasi taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.

Просвещённая женщина — опора крепкой семьи
Сегодня в Ургенчском государственном университете в связи с «15 мая — Международным днём семьи» состоялся круглый стол на тему «Просвещённая женщина — опора крепкой семьи».
В мероприятии приняли участие заместитель хокима Хорезмской области Нигора Кутлимуратова, ректор университета Феруза Мадрахимова, председатель Консультативного совета женщин Джамиля Эрметова, председатель областного совета «Просвещённые женщины» Сайёра Самандарова, а также женщины-учёные университета.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы сохранения и укрепления семейных ценностей, повышения общественной активности женщин, роли семьи в воспитании молодёжи, участия женщин в развитии науки и инноваций, а также значения сотрудничества образования и общества в обеспечении семейного благополучия.
Ректор Феруза Мадрахимова подчеркнула важную роль высших образовательных учреждений в обеспечении семейного благополучия и их социальную ответственность в данном направлении. Также было отмечено, что внимание к жизни студенток, совместные инициативы и духовная поддержка имеют большое значение для их достойного места в обществе.
В рамках круглого стола доктор химических наук, доцент М. Балтаева и доктор философии по физико-математическим наукам, доцент А. Бабажанова выступили с презентациями о своих научных достижениях, опыте и исследованиях.
Кроме того, в рамках мероприятия состоялась презентация брошюры «На пути к совершенству», подготовленной членами Женского совета университета, в которой собраны зарубежный опыт и впечатления женщин-учёных университета.