Ma’rifatli ayol mustahkam oila tayanchi
Bugun Urganch davlat universitetida “15-may — Xalqaro oila kuni” munosabati bilan “Ma’rifatli ayol — mustahkam oila tayanchi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur muloqotda Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari Nigora Kutlimuratova, universitet rektori Feruza Madrahimova, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Jamila Ermetova, viloyat “Ma’rifatli ayollar” kengashi raisi Sayyora Samandarova hamda universitetning olima ayollari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida oilaviy qadriyatlarni asrash va mustahkamlash, xotin-qizlarning jamiyatdagi faolligini oshirish, yoshlar tarbiyasida oilaning o‘rni, ilm-fan va innovatsiyalar rivojida ayollarning ishtiroki hamda oilaviy farovonlikni ta’minlashda ta’lim va hamjamiyat hamkorligining ahamiyati yuzasidan dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Rektor Feruza Madrahimova oilaviy farovonlikni ta’minlashda oliy ta’lim muassasalarining ijtimoiy mas’uliyati muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Shuningdek, talaba-qizlarning hayotiga befarq bo‘lmaslik, ularning jamiyatda munosib o‘rin egallashida hamkorlikdagi tashabbuslar va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Davra suhbatida kimyo fanlari doktori, dotsent M.Baltayeva hamda fizika-matematika fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent A.Babajanova ilm-fan yo‘lidagi yutuqlari, tajribalari va izlanishlari haqida taqdimot qildilar.
Shuningdek, tadbir doirasida Xotin-qizlar kengashi a’zolari tomonidan tayyorlangan universitet olima ayollarining xorijiy tajriba va taassurotlari jamlangan “Mukammallik sari” risolasi taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.

Today, Urgench State University hosted a roundtable discussion titled “An Enlightened Woman is the Foundation of a Strong Family” dedicated to “May 15 — International Day of Families.”
The event was attended by Deputy Governor of the Khorezm region Nigora Kutlimuratova, University Rector Feruza Madrahimova, Chairperson of the Women’s Advisory Council Jamila Ermetova, Chairperson of the regional “Enlightened Women” Council Sayyora Samandarova, as well as women scholars of the university.
During the discussion, participants addressed important issues such as preserving and strengthening family values, increasing women’s social engagement, the role of the family in youth education, women’s participation in the development of science and innovation, and the importance of cooperation between education and the community in ensuring family well-being.
Rector Feruza Madrahimova emphasized the significant social responsibility of higher education institutions in supporting family welfare. She also noted that paying close attention to the lives of female students, implementing collaborative initiatives, and providing moral support are essential for helping young women achieve suitable place in society.
As part of the roundtable discussion, Doctor of Chemical Sciences, Associate Professor M. Baltayeva, and PhD in Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor A. Babajanova delivered presentations about their scientific achievements, experiences, and research activities.
In addition, the event featured the presentation of the booklet “Towards Perfection,” prepared by members of the Women’s Council, which includes international experiences and impressions of the university’s women scholars.