Urganch davlat universitetida Yoshlar kuni munosabati bilan “Osh chempionati” bo‘lib o‘tdi
Urganch davlat universitetida Yoshlar kuni munosabati bilan milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, jamoaviy hamjihatlikni mustahkamlash hamda universitet jamoasi o‘rtasida samimiy muhitni yanada rivojlantirish maqsadida “Osh chempionati” tashkil etildi.
Tadbirda universitetning 10 ta fakulteti dekanlari o‘z jamoalari bilan birgalikda ishtirok etib, milliy taomimiz — oshni tayyorlash bo‘yicha pazandalik mahoratini namoyish etdilar. Har bir fakultet jamoasi osh tayyorlash jarayonida o‘ziga xos uslub, taomning mazasi, ko‘rinishi va bezagiga alohida e’tibor qaratdi.
Chempionat jarayonida Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova ham ishtirok etib, fakultet jamoalari faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Rektor qozon boshida osh tayyorlayotgan jamoalar bilan samimiy suhbatlashib, ularga omad tiladi. Shuningdek, bunday ma’naviy-ma’rifiy va jamoaviy tadbirlar universitet ahlini yanada birlashtirish, milliy urf-odat va qadriyatlarni yoshlar ongiga singdirish hamda o‘zaro hamjihatlik muhitini mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Bayramona ruhda o‘tgan “Osh chempionati” ishtirokchilar va mehmonlarda katta taassurot qoldirdi. Tadbir universitet hayotida Yoshlar kuni munosabati bilan tashkil etilgan mazmunli va esda qolarli tadbirlardan biri bo‘ldi.

Urgench State University Holds “Plov championship” on the occasion of Youth Day
On the occasion of Youth Day, Urgench State University organized a “Plov championship” aimed at promoting national values, strengthening team spirit, and further fostering a friendly atmosphere within the university community.
The event brought together the deans of the university’s 10 faculties, who participated with their teams and demonstrated their culinary skills in preparing our national dish — plov. Each faculty team paid special attention to its unique cooking style, as well as the taste, presentation, and decoration of the dish.
The rector of Urgench State University Feruza Madrahimova, also attended the championship and closely observed the activities of the faculty teams. The Rector spoke warmly with the teams preparing plov by the cauldrons and wished them success. She also noted that such spiritual, educational, and team-building events play an important role in uniting the university community, promoting national traditions and values among young people, and strengthening an atmosphere of mutual harmony and solidarity.
Held in a festive spirit, the “Plov championship” left a strong impression on participants and guests. The event became one of the meaningful and memorable activities organized at the university on the occasion of Youth Day.