Tashrif doirasida universitet rektori Feruza Madrahimova hamda bank vakillari o‘rtasida "Agrobank" homiyligida universitetda tashkil etilishi rejalashtirilayotgan Sun’iy intellekt laboratoriyasi yuzasidan muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida yangi 2026–2027-o‘quv yili boshida laboratoriyani foydalanishga topshirish, uni zamonaviy texnologiyalar va zarur texnik jihozlar bilan ta’minlash, shuningdek, laboratoriya faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur laboratoriya universitetning yangi barpo etilayotgan Intellektual ilmlar va texnologiyalar fakulteti o‘quv binosi tarkibida tashkil etilayotgan bo'lib, talabalarning sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsion yechimlar yo‘nalishidagi bilim hamda amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish va zamonaviy IT muhitini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Сегодня представители АКБ «Agrobank» во главе с руководителем Комплекса бизнеса и цифровых продуктов Хондамирбек Бегматжонов посетили Ургенчский государственный университет имени Абу Райхана Беруни.
В рамках визита ректор университета Феруза Мадрахимова и представители банка провели переговоры по вопросам создания в университете Лаборатории искусственного интеллекта, которая будет организована при спонсорской поддержке АКБ «Agrobank».
В ходе встречи стороны обсудили ввод лаборатории в эксплуатацию к началу 2026–2027 учебного года, её оснащение современными технологиями и необходимым техническим оборудованием, а также вопросы обеспечения её эффективной деятельности.
Лаборатория создаётся в новом учебном корпусе факультета Интеллектуальных наук и технологий, который в настоящее время строится в университете. Она станет важной площадкой для укрепления теоретических знаний и практических навыков студентов в области искусственного интеллекта, цифровых технологий и инновационных решений, развития научно-исследовательской деятельности, а также формирования современной IT-экосистемы университета.