Urganch davlat universitetining yangi o‘quv binosi foydalanishga topshirildi
Bugun, O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi arafasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ta’lim va ilm-fan taraqqiyotiga xizmat qiladigan yana bir muhim bunyodkorlik loyihasi — yangi, zamonaviy o‘quv binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Xorazm viloyatining ilm-fan, ta’lim, san’at va madaniyat sohalarining taniqli vakillari, universitetning faxriy ustozlari, professor-o‘qituvchilar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tantanali tadbirda Xorazm viloyati hokimi Jo‘rabek Raximov ishtirok etib, mazkur binoning universitet hayoti, ta’lim sifati, ilmiy salohiyat hamda yoshlar uchun yaratilayotgan zamonaviy imkoniyatlardagi ahamiyatiga alohida to‘xtaldi. Universitet jamoasini ushbu qutlug‘ bino bilan samimiy muborakbod etdi.
Yangi o‘quv binosi 8 qavatdan iborat bo‘lib, 1800 o‘ringa mo‘ljallangan. Mazkur bino universitetning 9-o‘quv binosi bo‘lib, unda Intellektual ilmlar va texnologiyalar fakulteti joylashgan.
Eng muhimi, yangi ta’lim maskani zamonaviy axborot texnologiyalari, kompyuter ilmlari va IT yo‘nalishlari, xususan, binoda joylashgan Sun’iy intellekt laboratoriyasi asosida sohada yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashga xizmat qiladi.
Tadbir davomida universitetning faxriy ustozlari ham so‘zga chiqib, mustaqillik yillarida ta’lim sohasida yaratilgan ulkan imkoniyatlar, ilm-fan va yoshlar ta’limiga qaratilayotgan yuksak e’tibor haqida mamnuniyat bilan fikr bildirdilar.
Bu maskanda ta’lim oladigan yoshlar — ertangi kunning dasturchilari, muhandislari, olimlari va innovatorlari. Ularning zamonaviy bilim va salohiyati esa Yangi O‘zbekistonning raqamli taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishi shubhasiz.

Сегодня, накануне 35 летия государственной независимости Республики Узбекистан, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялась торжественная церемония открытия нового современного учебного здания — ещё одного важного созидательного проекта, призванного служить развитию образования и науки. В мероприятии приняли участие известные представители сфер науки, образования, искусства и культуры Хорезмской области, почётные преподаватели университета, профессорско-преподавательский состав, а также студенты и молодёжь.
В торжественном мероприятии принял участие хоким Хорезмской области Журабек Рахимов. Он особо отметил значение нового здания для жизни университета, повышения качества образования, развития научного потенциала и создания современных возможностей для молодёжи. Глава региона искренне поздравил коллектив университета с открытием этого знаменательного объекта.
Новое учебное здание состоит из 8 этажей и рассчитано на 1800 мест. Это 9-е учебное здание университета, в котором разместился факультет интеллектуальных наук и технологий.
Особенно важно, что новый образовательный комплекс, оснащённый современными информационными технологиями и инфраструктурой в сфере компьютерных наук и IT, в частности расположенной в здании лабораторией искусственного интеллекта, будет способствовать подготовке высококвалифицированных специалистов в данных направлениях.
В ходе мероприятия выступили также почётные преподаватели университета, которые с удовлетворением отметили огромные возможности, созданные в сфере образования за годы независимости, а также высокое внимание, уделяемое развитию науки и образованию молодёжи.
Молодые люди, которые будут получать образование в этом учреждении, — будущие программисты, инженеры, учёные и инноваторы. Несомненно, их современные знания и потенциал внесут достойный вклад в цифровое развитие Нового Узбекистана.