Yaponiyaning Ta’lim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligi (MEXT) tomonidan 2023-yilda quyidagi o’quv dasturlarida tahsil olish va malaka oshirish uchun stipendiya tanlovi e’lon qilingan:
•  “Yapon tili va madaniyati”-oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun;
•  “Boshlang’ich, o‘rta maktab, litsey yoki kollej o‘qituvchilari uchun amaliyot dasturi”;
Mazkur dasturlar doirasida Xalqaro aviachiptalar (borish va kelish), yashash hamda ta’lim olish xarajatlari Yaponiya hukumati tomonidan qoplanadi.
Hujjat topshirishning oxirgi muddati: 2023-yil, 1-fevral
Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlar mustaqil ravishda Yaponiyaning O’zbekistondagi elchixonasining web-saytida (http://www.uz.emb-japan.go.jp/itpr_ru/programMEXT.html#s3) batafsil ma’lumotlar bilan tanishib, talabnomani to‘ldirishlari lozim.

Министерство образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии (MEXT) объявило конкурс на получение стипендий для обучения и стажировки по следующим образовательным программам в 2023 году:
• «Японский язык и культура» - для студентов высших учебных заведений;
• «Программа стажировок для учителей начальных, средних, старших классов и колледжей»;
В рамках этих программ международные авиабилеты (обратные билеты), расходы на проживание и обучение покрываются правительством Японии.
Крайний срок подачи заявок: 1 февраля 2023 г.
Для участия в конкурсе кандидаты могут самостоятельно ознакомиться с подробной информацией на сайте Посольства Японии в Узбекистане (http://www.uz.emb-japan.go.jp/itpr_ru/programMEXT.html#s3) и заполнить заявку.