Hurmatli professor-o‘qituvchilar, aziz talabalar!
Vatanimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning tinch va farovon hayotini ta’minlash yo‘lida mardona kurash olib borib aziz jonlarini fido qilgan, mustabid tuzum davrida qatag‘on qilingan ajdodlarimiz xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini o‘rganish hamda targ‘ib etish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, o‘tgan davrda ushbu yo‘nalishda muhim farmon va qarorlar qabul qilindi. Yurtimizda 2001-yildan buyon har yili 31-avgust – “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni” sifatida keng nishonlab kelinmoqda. “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasi barpo etildi. “Shahidlar xotirasi” jamoat fondi, Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi hamda hududlardagi oliy ta’lim muassasalari qoshida uning bo‘limlari tashkil etildi.
Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi jamoasi el-yurtimiz ozodligi, erkinligi va mustaqilligi uchun olib borilgan ko‘p yillik mashaqqatli kurashlarni haqqoniy va to‘laqonli aks ettirish, mustabid tuzum davridagi ommaviy qatag‘onlar tufayli qurbon bo‘lgan vatandoshlarimizning xotirasini abadiylashtirish, yosh avlod qalbida Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat tuyg‘ularini kuchaytirish maqsadida  oilangiz, mahallangiz, qishloq, tuman yoki shahringizda yashagan, qatag‘on qurboni bo‘lgan kishilar hayoti va faoliyatiga dahldor hujjatlar, ular bilan bog‘liq buyumlar, yaqin kishilaringizdan eshitgan xotiralaringiz boʻlsa, barcha tafsilotlari, hujjat namunalari, ismi-sharifi va manzillari aniq va xolis yoritilgan holda maktub va boshqa jo‘natmalar shaklida yohud shaxsiy murojaat yo‘li bilan UrDU tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyiga yo‘llashingizni so‘raydi.
Manzil: Urganch shahri, “Tinchlik” ko‘chasi, 8/1-uy.  (Tel:62 2286227, xotiramuzeyixorazm@umail.uz,  pochta raqami: 220100,  telegram-97 5297993)
Mo‘ljal: Hamza nomidagi 8-sonli maktab.
Hurmatli vohamiz ahli, "Milliy merosga mening hissam!" aksiyasida ishtirok eting va o‘zingizda saqlanayotgan tarixiy buyumlarni muzeyga taqdim qilishda faol ishtirok etib, viloyatimizning madaniy taraqqiyotiga o‘z hissangizni qo‘shing!

Уважаемые профессора и преподаватели, и дорогие студенты!
Проводится ряд работ по увековечиванию памяти наших предков, отдавших свою дорогую жизнь в доблестной борьбе за независимость нашей страны, свободу и свободу нашего народа, мирную и благополучную жизнь будущих поколений, репрессированных при авторитарном режиме, изучать и пропагандировать их деятельность и наследие.
В частности, в прошедший период в этом направлении были приняты важные указы и решения. Ежегодно с 2001 года 31 августа широко отмечается в нашей стране как «День памяти жертв политических репрессий». Создан мемориальный комплекс «Мемориал шехидов». Его отделы созданы при Общественном фонде «Мемориал шехидов», Государственном музее жертв политических репрессий, региональных вузах.
Коллектив «Музея жертв политических репрессий» в структуре Ургенчского государственного университета является верным и полным отражением многолетней упорной борьбы за свободу, свободу и независимость нашей страны, жертв массовых репрессий в период самодержавной режим. В целях увековечения памяти наших соотечественников, укрепления в сердцах подрастающего поколения чувств любви к Родине и верности идеям независимости, при наличии вещей, воспоминаний, услышанных от близких, документов, связанных с жизнь и деятельность людей, проживавших в вашей семье, районе, селе, районе или городе, ставших жертвами политических репрессий, и связанных с ними, просим присылать все подробности, образцы документов, имена и адреса четко и объективно в виде писем и иных отправлений или путем личного обращения в «Музей жертв политических репрессий» в структуре УрГУ.
Адрес: город Ургенч, улица "Тинчлик", дом 8/1. (тел: 62 2286227, memory Museum@umail.uz, почта: 220100, телеграмма-97 5297993)
Направление: Школа №8 имени Хамзы.
Уважаемые жители нашего края, участвуйте в акции «Мой вклад в национальное достояние!» и внести свой вклад в культурное развитие нашего края, приняв активное участие в передаче хранящихся у вас исторических предметов музею!