Hurmatli professor-o‘qituvchilar, aziz talabalar!
Vatanimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning tinch va farovon hayotini ta’minlash yo‘lida mardona kurash olib borib aziz jonlarini fido qilgan, mustabid tuzum davrida qatag‘on qilingan ajdodlarimiz xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini o‘rganish hamda targ‘ib etish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, o‘tgan davrda ushbu yo‘nalishda muhim farmon va qarorlar qabul qilindi. Yurtimizda 2001-yildan buyon har yili 31-avgust – “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni” sifatida keng nishonlab kelinmoqda. “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasi barpo etildi. “Shahidlar xotirasi” jamoat fondi, Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi hamda hududlardagi oliy ta’lim muassasalari qoshida uning bo‘limlari tashkil etildi.
Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi jamoasi el-yurtimiz ozodligi, erkinligi va mustaqilligi uchun olib borilgan ko‘p yillik mashaqqatli kurashlarni haqqoniy va to‘laqonli aks ettirish, mustabid tuzum davridagi ommaviy qatag‘onlar tufayli qurbon bo‘lgan vatandoshlarimizning xotirasini abadiylashtirish, yosh avlod qalbida Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat tuyg‘ularini kuchaytirish maqsadida  oilangiz, mahallangiz, qishloq, tuman yoki shahringizda yashagan, qatag‘on qurboni bo‘lgan kishilar hayoti va faoliyatiga dahldor hujjatlar, ular bilan bog‘liq buyumlar, yaqin kishilaringizdan eshitgan xotiralaringiz boʻlsa, barcha tafsilotlari, hujjat namunalari, ismi-sharifi va manzillari aniq va xolis yoritilgan holda maktub va boshqa jo‘natmalar shaklida yohud shaxsiy murojaat yo‘li bilan UrDU tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyiga yo‘llashingizni so‘raydi.
Manzil: Urganch shahri, “Tinchlik” ko‘chasi, 8/1-uy.  (Tel:62 2286227, xotiramuzeyixorazm@umail.uz,  pochta raqami: 220100,  telegram-97 5297993)
Mo‘ljal: Hamza nomidagi 8-sonli maktab.
Hurmatli vohamiz ahli, "Milliy merosga mening hissam!" aksiyasida ishtirok eting va o‘zingizda saqlanayotgan tarixiy buyumlarni muzeyga taqdim qilishda faol ishtirok etib, viloyatimizning madaniy taraqqiyotiga o‘z hissangizni qo‘shing!

Dear professors and teachers, and dear students!
A number of works are being carried out to perpetuate the memory of our ancestors who sacrificed their dear lives in a valiant struggle to ensure the independence of our country, the freedom and liberty of our people, and the peaceful and prosperous life of future generations, who were repressed during the authoritarian regime, to study and promote their activities and heritage.
In particular, in the past period, important decrees and decisions were adopted in this direction. Every year since 2001, August 31 is widely celebrated in our country as "Remembrance Day of Victims of Political Repression". The memorial complex "Memorial of Martyrs" was established. Its departments were established under the Public Fund "Memorial of Martyrs", the State Museum of Victims of Political Repression, and regional higher education institutions.
The team of the "Museum of Victims of Political Repression" in the structure of Urganch State University is a true and complete reflection of the many years of hard struggles for the freedom, liberty and independence of our country, victims of mass repressions during the autocratic regime. In order to perpetuate the memory of our compatriots, to strengthen the feelings of love for the Motherland and loyalty to the ideas of independence in the hearts of the young generation, If you have things, memories heard from your loved ones, documents related to the lives and activities of people who lived in your family, neighborhood, village, district or city, who were victims of political repression, and related to them, we ask you to send all details, samples of documents, names, and addresses clearly and objectively in the form of letters and other shipments or by personal appeal to the "Museum of Victims of Political Repression" in the structure of UrSU.
Address: Urganch city, "Tinchlik" street, 8/1 house. (Tel: 62 2286227, memory museum@umail.uz, mail number: 220100, telegram-97 5297993)
Destination: School No. 8 named after Hamza.
Dear people of our region, participate in the campaign "My contribution to the national heritage!"  and contribute to the cultural development of our region by taking an active part in presenting the historical items kept in your possession to the museum!