Urganch davlat universiteti talaba-yoshlarini ilmiy-tadqiqot faoliyati bilan shug’ullanishga undash va ularning iste’dodlarini namoyon etish maqsadida universitetda tahsil olayotgan iqtidorli va jamoatchilik ishlarida faol bo’lgan talabalari uchun “REKTOR STIPENDIYASI” tanlovi e'lon qilinadi.
“Rektor stipendiyasi” uchun talabgorlar dastlabki ko’rib chiqish uchun fakultet kengashiga quyidagi hujjatlarni taqdim etishlari kerak:
Passport (ID) nusxasi, obyektivka, sinov daftarchasidan ko‘chirma, fotosurat;
Dekan va ilmiy rahbar tomonidan imzolangan tavsiyanoma;
Ilmiy (ijodiy) ishlar ro’yhati va ularning bosma nusxalari;
Milliy yoki unga tenglashtirilgan xorijiy til bilish sertifikati.
Nizom bu yerda
Tanlov 3 bosqichda tashkil etilib, 1-bosqich kafedra bosqichida g’oliblikni qo’lga kiritgan nomzodlar fakultet bosqichiga tavsiya qilinadi. 2-bosqich fakultetlarda tashkil etilgan ishchi guruh tomonidan hujjatlar ko’rib chiqiladi. 3-yakuniy bosqichda maxsus komissiya tomonidan Nizom asosida baholanadi.
Barcha hujjatlar bir nusxada taqdim qilinadi. Tanlovda bakalavriat bosqichining 1-2-3-bosqish talabalari kurs yakuniy natijalari bilan ishtirok etishi mumkin.

В целях стимулирования студентов Ургенчского государственного университета к научно-исследовательской деятельности и проявления своих талантов объявляется конкурс "РЕКТОРСКАЯ СТИПЕНДИЯ" для талантливых студентов, обучающихся в университете и занимающихся общественной деятельностью.
Претенденты на получение "Стипендии ректора" должны представить в Совет факультета для предварительного рассмотрения следующие документы:
Копия паспорта (удостоверения личности), автобиография, выписка из зачетной книжки, фотография;
Рекомендательное письмо за подписью декана и научного руководителя;
Список научных (творческих) работ и их печатные копии;
Сертификат о владении государственным или эквивалентным иностранным языком.
Требования приведены здесь
Конкурс проводится в 3 этапа, и кандидаты, победившие в кафедральном туре 1-го этапа, рекомендуются к участию в факультетском туре. На 2-м этапе документы рассматриваются рабочей группой, созданной на факультетах. На 3-м заключительном этапе их оценивает специальная комиссия на основании Положения.
Все документы подаются в одном экземпляре. В конкурсе могут участвовать студенты 1-2-3 курсов бакалавриата с итоговыми результатами обучения.