4 - kurs, Ekologiya va atrof - muhit muhofazasi yo'nalishi talabalarining pedagogik amaliyoti
Жорий 2021-2022 ўқув йили кузги семестрида 4-курс Экология ва атроф-муҳит муҳофазаси таълим йўналиши талабалари 2021 йил 6 сентябрдан 2021 йил 6 ноябригача (9 ҳафта) Урганч туманидаги  36 сон ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабида (мактаб ва техникумлар) педагогик амалиётларини олиб бордилар. Педагогик амалиётга кафедра профессор-ўқитувчилари Д.Махмудова ва А.Машариповлар бириктирилди.
Дастлаб педагогик амалиёт олиб борувчи таълим муассасалари билан шартномалар тузилди. Амалиётнинг биринчи куни талабаларга амалиёт дастури ҳамда амалиёт ўтадиган жой тушунтирилди. Шунингдек, талабалар техника хавфсизлиги ва санитария – гигиена қоидалари ҳамда амалиёт олдидан талабалар амалиёт режаси ва дастури (амалиёт ҳужжатларини юритилиши) билан таништирилиб, амалиётнинг бориши ва ўтказиш бўйича тартиб ва қоидалар билан ҳам таништирилди.
Педагогик амалиётда Урганч туманидаги 36 сон мактабга битирувчи талабалардан 8 нафари (Давлетов Жахонгир, Эгамов Дадахон, Жумабоев Боғибек, Машарипова Юлдуз, Худизаров Бувахон, Юнусов Бехзод, Боёзов Илёс, Курязов Рустам) жалб қилиниб, уларга мактаб ўқитувчиси Наргиза Умарова амалиёт раҳбари қилиб бириктирилди. Педагогик амалиёт давомида талабалар доимий назорат қилиниб (давомат, талбаларнинг амалиётга қатнашиши, дарс таҳлиллари, очиқ дарсларни ўтказиш ва турли маънавий ва маърифий тадбирларни ташкиллаштириш ишлари), амалиёт бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Бундан ташқари талабаларнинг педагогик амалиётдаги иштирокини кузатиш мақсадида бевосита дарс машғулотларига таҳлилларга ҳам кирилди. Бу жараёнда талабаларнинг педагогик амалиётдаги иштироки, кузатув ва дарс тахлил назоратлари, амалиёт ҳужжатларини юритилиши каби масалалар ўрганилди ва бу борада талабаларга тушунтириш ишлари болиб борилди.
Педагогик амалиёт якуни бўйича 12 ноябр куни кафедра профессор-ўқитувчилари таркибидан иборат комиссия битирувчи талабаларнинг амалиёт ҳисоботларини қабул қилди ва баҳолади. Унга кўра барча талабалар педагогик амалиётни тўлиқ бажардилар. Педагогик амалиёт бўйича буйруқ, амалиёт дастури ва олиб борилган назорат ишлари (фоторасмлар) илова қилинади.

4th year, pedagogical practice of students majoring in Ecology and Environmental Protection
In the autumn semester of the current academic year 2021-2022, 4th year students of Ecology and Environmental Protection from September 6, 2021 to November 6, 2021 (9 weeks) conducted pedagogical internships at the specialized state secondary school No. 36 (schools and colleges) in Urgench district. Professors and teachers of the department D.Mahmudova and A.Masharipov were attached to the pedagogical practice.
Initially, contracts were signed with educational institutions conducting pedagogical practice. On the first day of the internship, students were explained the internship program and the venue. Students were also introduced to the rules of safety and sanitation, as well as the pre-internship plan and program (internship records), as well as the rules and regulations for the internship.
Eight graduates of school No. 36 in Urgench district (Davletov Jahongir, Egamov Dadahon, Jumaboev Bogibek, Masharipova Yulduz, Khudizarov Buvakhon, Yunusov Bekhzod, Boyozov Ilyos, Kuryazov Rustam) were involved in the pedagogical practice, and the school teacher Nargiza Umarova joined them as the head of the practice. During the pedagogical practice, students were constantly monitored (attendance, student participation in practice, lesson analysis, conducting open lessons and organizing various spiritual and educational activities), explanatory work on the practice.
In addition, the analysis of direct lessons was included in order to monitor the participation of students in pedagogical practice. In this process, issues such as student participation in pedagogical practice, observation and lesson analysis control, record keeping of internships were studied, and explanatory work was carried out with students in this regard.
Following the results of pedagogical practice on November 12, the commission consisting of faculty members of the department accepted and evaluated the internship reports of graduates. According to him, all students have completed the pedagogical practice. The order on pedagogical practice, the program of practice and the supervised work (photos) are applied.