4 - kurs, Ekologiya va atrof - muhit muhofazasi yo'nalishi talabalarining pedagogik amaliyoti
Жорий 2021-2022 ўқув йили кузги семестрида 4-курс Экология ва атроф-муҳит муҳофазаси таълим йўналиши талабалари 2021 йил 6 сентябрдан 2021 йил 6 ноябригача (9 ҳафта) Урганч туманидаги  36 сон ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабида (мактаб ва техникумлар) педагогик амалиётларини олиб бордилар. Педагогик амалиётга кафедра профессор-ўқитувчилари Д.Махмудова ва А.Машариповлар бириктирилди.
Дастлаб педагогик амалиёт олиб борувчи таълим муассасалари билан шартномалар тузилди. Амалиётнинг биринчи куни талабаларга амалиёт дастури ҳамда амалиёт ўтадиган жой тушунтирилди. Шунингдек, талабалар техника хавфсизлиги ва санитария – гигиена қоидалари ҳамда амалиёт олдидан талабалар амалиёт режаси ва дастури (амалиёт ҳужжатларини юритилиши) билан таништирилиб, амалиётнинг бориши ва ўтказиш бўйича тартиб ва қоидалар билан ҳам таништирилди.
Педагогик амалиётда Урганч туманидаги 36 сон мактабга битирувчи талабалардан 8 нафари (Давлетов Жахонгир, Эгамов Дадахон, Жумабоев Боғибек, Машарипова Юлдуз, Худизаров Бувахон, Юнусов Бехзод, Боёзов Илёс, Курязов Рустам) жалб қилиниб, уларга мактаб ўқитувчиси Наргиза Умарова амалиёт раҳбари қилиб бириктирилди. Педагогик амалиёт давомида талабалар доимий назорат қилиниб (давомат, талбаларнинг амалиётга қатнашиши, дарс таҳлиллари, очиқ дарсларни ўтказиш ва турли маънавий ва маърифий тадбирларни ташкиллаштириш ишлари), амалиёт бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Бундан ташқари талабаларнинг педагогик амалиётдаги иштирокини кузатиш мақсадида бевосита дарс машғулотларига таҳлилларга ҳам кирилди. Бу жараёнда талабаларнинг педагогик амалиётдаги иштироки, кузатув ва дарс тахлил назоратлари, амалиёт ҳужжатларини юритилиши каби масалалар ўрганилди ва бу борада талабаларга тушунтириш ишлари болиб борилди.
Педагогик амалиёт якуни бўйича 12 ноябр куни кафедра профессор-ўқитувчилари таркибидан иборат комиссия битирувчи талабаларнинг амалиёт ҳисоботларини қабул қилди ва баҳолади. Унга кўра барча талабалар педагогик амалиётни тўлиқ бажардилар. Педагогик амалиёт бўйича буйруқ, амалиёт дастури ва олиб борилган назорат ишлари (фоторасмлар) илова қилинади.

4 курс педагогической практики студентов специальности «Экология и охрана окружающей среды».
В осеннем семестре текущего 2021-2022 учебного года студенты 4 курса кафедры экологии и охраны окружающей среды с 6 сентября 2021 года по 6 ноября 2021 года (9 недель) прошли педагогическую практику в государственной специализированной общеобразовательной школе No 36 (школы и школы). колледжей) в Ургенчском районе. К педагогической практике были прикреплены профессора и преподаватели кафедры Д. Махмудова и А. Машарипов.
Изначально контракты заключались с учебными заведениями, ведущими педагогическую практику. В первый день стажировки студентам объяснили программу и место стажировки. Студентов также ознакомили с правилами безопасности и санитарии, а также с планом и программой стажировки (протоколы стажировки) перед стажировкой, а также с правилами и положениями стажировки.
Восемь выпускников школы № 36 Ургенчского района (Давлетов Джахонгир, Эгамов Дадахон, Джумабоев Богибек, Машарипова Юлдуз, Худизаров Бувахон, Юнусов Бехзод, Бойозов Ильос, Курязов Рустам) были задействованы в педагогической практике, к ним присоединилась учитель Наргизы школы. как руководитель практики. В ходе педагогической практики за студентами постоянно проводился контроль (посещаемость, участие студентов в практике, разбор урока, проведение открытых уроков и организация различных духовно-просветительских мероприятий), разъяснительная работа на практике.
Кроме того, был включен анализ прямых уроков с целью мониторинга участия студентов в педагогической практике. При этом изучались такие вопросы, как участие студентов в педагогической практике, наблюдение и контроль анализа урока, ведение учета стажировок, и в этой связи со студентами проводилась разъяснительная работа.
По итогам педагогической практики 12 ноября комиссия в составе профессорско-преподавательского состава кафедры приняла и оценила протоколы практики выпускников. По его словам, все студенты прошли педагогическую практику. Прилагаются приказ о педагогической практике, программа практики и контролируемая работа (фотографии).