Urganch davlat universitetida ochiq muloqot o‘tkazildi
Urganch davlat universitetida 2022-yil 22-yanvar sanasida “Muassasada ilmiy-tadqiqot ishlari va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash masalalari” mavzusida ochiq muloqot o‘tkazildi.
UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov ishtirokida oʻtgan ushbu ochiq muloqotda Ilmiy ishlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlarni qayta tayyorlash boʻlimi boshligʻi Y.Djumaniyozova, universitet doktorantlari, yosh olimlar, mustaqil izlanuvchilar va OAV vakillari ishtirok etdilar. Uchrashuv erkin muloqot tarzida olib borildi.
Unda Z.Ibragimov soʻzga chiqib, ta'limdagi innovatsiyalar va innovatsion pеdagogik faoliyat haqida, universitetda ilmiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyatni oʻsishi, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish borasidagi ishlar, xorij mamlakatlarining oliy taʼlim muassasalari bilan oʻrnatilgan hamkorlik aloqalari, doktorant va yosh olimlarni stajirovkalarga joʻnatish, bugungi kunda oliy taʼlim tizimida chet tillarini oʻrganishni kun tartibidagi dolzarb masalaga aylanganligi xususida yigʻilganlarga atroflicha maʼlumot berdi.
Qolaversa, ilmiy etiketga amal qilish, ilmiy madaniyatni oshirish, bu borada xorijiy til bilish zaruratlari, ilmiy maqola va dissertatsiya yozishni oʻziga xos muhim jihatlari va bunda ilmiy rahbarning oʻrni haqida oʻz fikr-mulohazalarini bayon etib, zarur tavsiyalar berdi. Shuningdek, ochiq muloqot davomida yosh olimlarning oʻz ilmiy izlanishlari doirasidagi savollariga batafsil javoblar berdi.

An open dialogue was held at Urgench State University
On January 22, 2022, Urgench State University hosted an open dialogue on "Research and training of scientific and pedagogical staff in the institution."
In this open dialogue with the participation of Zafarbek Ibragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of UrSU, Y.Djumaniyazova, Head of the Department of Scientific Affairs, Innovations and Retraining of Scientific and Pedagogical Personnel, doctoral students of the University, Young Scientists, independent researchers and media representatives took part. The meeting was held in the form of free communication.
Z.Ibragimov spoke informed the audience about innovation and innovative pedagogical activity in education, the progress of scientific work at the University, the growth of scientific potential, the work on the promotion of research work, the established cooperation of foreign countries with higher education institutions, the sending of doctoral students and young scientists to internships, the study of foreign languages in the higher education system that has become a topical issue today.
He also commented on the need for scientific etiquette, the development of scientific culture, the need to know a foreign language, the specifics of writing a scientific article and dissertation, and the role of the supervisor. He also provided detailed answers to young scientists' questions in the context of their research.