2022 yil 11-yanvarda “Ingliz tili va Adabiyoti” kafedrasi ingliz tili o’qituvchisi Sabirova Bernara tomonidan biriktirilgan maktab o`qituvchilariga seminar olib borildi.
Seminar Urganch shahar 1-son umumiy o`rta maktabida bo`lib o`tdi. Ushbu seminar davomida maktab o`qituvchilariga maktablarni ilmiy tomondan o`rganish haqida ma`lumotlar berildi. Seminar boshida “Classroom management” mavzuning dolzarbligi tushuntirib berildi: “One-size fits all” kabi metodlardan asta –sekinlik voz kechich kerakligi misollarda berildi, maktab o`qituvchilari maktabni ilmiy tomondan o`rganish orqali maqola yozishni o`rganishlari mumkinligi, shuningdek sinflarni ilmiy metodlar orqali o`rganilganda maktabdagi muammolar yuzaga chiqishi va ularga yechim topish osonlashishi mumkinligi haqida tushuntirildi.
Seminar davomida bir nechta metodlar tanishtirildi; sinfxona dizayni, tashkiliy ya`ni darsni vaqtida boshlash va o`quvchilardan shuni talab qilish, mashqlar bo`yicha yo`riqnoma berish tartibi, dars qoidalari, o`quvchilarga mustaqil mavzuni tushunib, kerakli tushunchalarni o`rganishga imkon berish, topshiriqlar kundalik muammolarni hal qilishga va ulardan tanqidiy fikrlashga qaratilgan bo`lishi, haftalik mavzular bo`yicha uni yoritib berishda yaxshi va yomon tomonlarini ochib berishga (Pros and cons) va dars mavzulari o`quvchilarni kreativ va tanqidiy malaka va ko`nikmalarini mustahkamlashga qaratilishi muhimligi metodlar orqali yoritildi. Seminar davomida o`qituvchilar savollariga javob berib borildi.

Сабирова Бернара, преподаватель кафедры «Английский язык и литература» Ургенчского государственного университета провела cеминар для учителей 11 января 2022 года.
11 января 2022 года для учителей школ, на основе ежегодного сотрудничества между университетом и учителями школ, преподавателем английского языка кафедры английского языка и литературы Сабировой Бернарой был проведен семинар в средней общеобразовательной школе №1 г. Ургенча.
Во время семинара были представлены несколько методов. Были объяснены оформление классной комнаты, организация и методы обучения, правила в классе, использование персонализированного обучения, интеграция экспериментального обучения, экспериментальное обучение, использование реакции на затруднения, практика междисциплинарного обучения. В целях привлечения внимания учащихся во время урока, были подчеркнута важность уделения внимания критическому мышлению, уточнены плюсы и минусы освещения повседневных тем и, в частности, важности тем урока для укрепления творческих и критических навыков учащихся.
Семинар был дополнен вопросами и ответами с примерами из жизни, в которых приняли участие Рузибоева Дилноза, Абдуллаева Шахноза, Машарипова Севара, Джураева Дилафруз, Сабирова Максуда, Дурдиева Дилором, Назарова Нилуфар.