2022 yil 11-yanvarda “Ingliz tili va Adabiyoti” kafedrasi ingliz tili o’qituvchisi Sabirova Bernara tomonidan biriktirilgan maktab o`qituvchilariga seminar olib borildi.
Seminar Urganch shahar 1-son umumiy o`rta maktabida bo`lib o`tdi. Ushbu seminar davomida maktab o`qituvchilariga maktablarni ilmiy tomondan o`rganish haqida ma`lumotlar berildi. Seminar boshida “Classroom management” mavzuning dolzarbligi tushuntirib berildi: “One-size fits all” kabi metodlardan asta –sekinlik voz kechich kerakligi misollarda berildi, maktab o`qituvchilari maktabni ilmiy tomondan o`rganish orqali maqola yozishni o`rganishlari mumkinligi, shuningdek sinflarni ilmiy metodlar orqali o`rganilganda maktabdagi muammolar yuzaga chiqishi va ularga yechim topish osonlashishi mumkinligi haqida tushuntirildi.
Seminar davomida bir nechta metodlar tanishtirildi; sinfxona dizayni, tashkiliy ya`ni darsni vaqtida boshlash va o`quvchilardan shuni talab qilish, mashqlar bo`yicha yo`riqnoma berish tartibi, dars qoidalari, o`quvchilarga mustaqil mavzuni tushunib, kerakli tushunchalarni o`rganishga imkon berish, topshiriqlar kundalik muammolarni hal qilishga va ulardan tanqidiy fikrlashga qaratilgan bo`lishi, haftalik mavzular bo`yicha uni yoritib berishda yaxshi va yomon tomonlarini ochib berishga (Pros and cons) va dars mavzulari o`quvchilarni kreativ va tanqidiy malaka va ko`nikmalarini mustahkamlashga qaratilishi muhimligi metodlar orqali yoritildi. Seminar davomida o`qituvchilar savollariga javob berib borildi.

The seminar held for teachers on January 11, 2022 by Sabirova Bernara, a teacher of “English language and literature” department of Urgench State University
On January 11, 2022, the seminar was held for school teachers, basing on annual cooperation between University and school teachers, by Sabirova Bernara, an English teacher at the Department of English Language and Literature, at the secondary school №1 in Urgench.
Several methods were introduced during the workshop; classroom design, organization, instructional technique, classroom rules, using personalized learning, integrate experiential learning, experiential learning, using response to intervention, practicing interdisciplinary teaching were explained. The importance of focusing critical thinking, highlighting the pros and cons of covering daily topics, and emphasizing the importance of lesson topics in strengthening students' creative and critical skills were highlighted to grab learners` attention during the lesson.  The workshop were integrated with asking and answering the questions with real life examples and participated by Ruziboyeva Dilnoza, Abdullayeva Shakhnoza, Masharipova Sevara, Djurayeva Dilafruz, Sabirova Maqsuda, Durdiyeva Dilorom, Nazarova Nilufar.