Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi professor-oʻqituvchilari tomonidan olib borilayotgan ishlar ko’lami haqida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy  tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to’g’risida”gi qaroridagi vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch davlat universiteti va tumYangibozor tumanidagi 33-IDIUM oʻrtasida oʻzaro hamkorlik aloqalari boʻyicha tuzilgan shartnoma asosida Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi oʻqituvchlari Raximova Umida va Atamurotova Nazokatlar tomonidan 2022-yil 24-fevralda mazkur maktabning ingliz tili fani o'qituvchilariga “Speaking strategies and techniques in teaching English for the secondary school learners” mavzusidagi mahorat darsi o'tkazildi.
Mahorat darsidan keyin maktab o'qituvchilari bilan birgalikda maktab axborot-resurs markazidagi mavjud adabiyotlar ro'yxati bilan tanishildi va ularni darsda qo'llash bo’yicha mavjud kamchiliklar, afzalliklari va muammolar bo'yicha qizg'in davra suhbati bo'ldi.

О масштабах работы, проводимой профессорско-преподавательским составом кафедры английского языка и литературы факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета в целях обеспечения выполнения задач, поставленных Указом Президента Республики Узбекистан от 19 мая 2021 г. PQ-5117
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года № ПП-5117 «О мерах по выведению на качественно новый уровень популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан»  согласно договору, составленному на основании сотруднических отношений между Ургенческим государственным университетом и  школой №33 Янгибазарского района с углубленным изучением английского языка, 24 февраля 2022 года Рахимовой Умиды и Атамуратовой Назокат учителям кафедры английского языка и литературы факультета иностранной филологии было проведено занятие “Speaking strategies and techniques in teaching English for the secondary school learners”  для учителей английского языка в школе.