Urganch davlat universiteti jamoasi ko‘kalamzorlashtirish, daraxt va butalarni muhofaza qilish, yashil maydonlarni kengaytirish kabi xayrli ishlarda o‘z ishtirokini faol davom ettirishni maqsad qilgan boʻlib, “Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida “Dolzarb 40 kunlik” ko‘chat ekish mavsumida universitet hududlariga 2022-yilning oktabr-noyabr oylarida 8 ming donadan ziyod ko‘chatlar ekish rejalashtirilgan.
Ko‘kalamzorlashtirish tadbirlarida universitet professor-oʻqituvchilari, ishchi-xodimlari va talaba-yoshlari tomonidan Yapon saforasi, Katalpa, Shumtol, Qayrag‘och, Zarang, Tut, Jiyda, Qrim sosnasi, Sharq tuyasi kabi manzarali va bir qator mevali daraxt navlari universitet hududi boʻylab ekilmoqda.

В Ургенчском государственном университете продолжаются мероприятия «Важные 40 дней» общенационального проекта «Зеленое пространство»
Коллектив Ургенчского государственного университета намерен и впредь активно участвовать в таких добрых делах, как озеленение, защита деревьев и кустарников, расширение зеленых насаждений, а также в рамках национальной программы «Зеленое пространство», во время «Важной 40-дневки». посевной, посетят территорию университета. В октябре-ноябре 2022 года планируется высадить более 8 тысяч саженцев.
В ходе мероприятий по озеленению профессорско-преподавательский состав, работники и студенты университета по всей территории университета посадили декоративные и плодовые деревья таких сортов, как сафлор японский, катальпа, шумтол, кайрагоч, заранг, тутовник, жийда, сосна крымская, верблюд восточный.