Yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy kecha o‘tkazildi
Xorazm elining faxrli farzandi, serqirra ijod sohibi, asarlari, drama va komediyalari bilan respublikamizda o‘zining kitobxonlariga ega taniqli yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz agar hayot bo‘lganida bugun tabarruk 80 yoshni qarshilagan bo‘lar edi.
Komil Avaz mumtoz adabiyotdan boxabar, bilim tajribasi mukammal shoir, lirikaning turli janrlarida sermahsul ijod qilgan qalamkash hisoblanadi. Uning asarlari asosida telespektakllar, videofilmlar yaratilib, mamlakatimizning  ko‘p ming sonli tomoshabinlarining e’tiborini qozondi.  Ko‘plab she’rlari qo‘shiq tarzida kuylanib, xalq orasida ommalashdi.
Bugun, 1-dekabr kuni  Urganch davlat universitetida shoir xotirasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan adabiy-badiiy kechada adib ijodining ana shu jihatlariga ko‘proq e‘tibor qaratildi.
Xotira kechasida viloyatimizning butun ijod ahli jam bo‘ldi, Komil Avazning yaqinlari, hamkasb do‘stlari, oila-a‘zolari  hamda universitet professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar Komil Avaz haqidagi xotiralarini ulashdilar, u kishining hayotlik chog‘idagi ezgu amallarni esladilar, ijodiga murojaat qilib, asarlaridan parchalar keltirdilar.
Filologiya fakulteti talabalarining shoir she‘rlari asosidagi mushoirasi barcha ishtirokchilarda iliq taassurot uyg‘otdi.
Xotira kechasida Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan “Suhbatlarga oshufta ko‘ngil”  nomli biografik risolaning muallifi  B.Bobojon tomonidan  ushbu kitobning taqdimoti qilindi.
Tadbir yakunida Xorazm viloyati musiqali drama teatri aktyorlari tomonidan Komil Avaz ijodiga mansub asar asosidagi “Tandir” nomli pyesadan parcha namoyish etildi.
urdu.uz, Yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy kecha o‘tkazildi

Состоялся литературно-художественный вечер, посвященный 80-летию со дня рождения писателя, поэта и драматурга Камиля Аваза
Камил Аваз, гордый сын хорезмийского народа, плодовитый творец, известный писатель, поэт и драматург, пользующийся популярностью в нашей республике своими произведениями, драмами и комедиями, сегодня отметил бы свое 80-летие.
Камиль Аваз – знаток классической литературы, поэт с прекрасными знаниями и опытом, плодовитый автор текстов различных жанров. По его произведениям были созданы телепередачи и видеофильмы, привлекшие внимание многих тысяч зрителей нашей страны. Многие его стихи были спеты в виде песен и стали популярны в народе.
Сегодня, 1 декабря, на литературно-художественном вечере, посвященном памяти поэта в Ургенчском государственном университете, этим аспектам литературного творчества было уделено больше внимания.
На памятный вечер собрались все творческие люди нашего района, приняли участие родные, коллеги, друзья, члены семьи Камиля Аваза, преподаватели и студенты вузов.
Выступившие на мероприятии поделились своими воспоминаниями о Камиле Авазе, вспомнили о его добрых делах при жизни, рассказали о его творчестве и привели отрывки из его произведений.
Обсуждение студентов Филологического факультета на стихи поэта произвело на всех участников теплое впечатление.
Книгу представил Б. Бободжон, автор биографического трактата «Сухбатларга ошуфта кунгил», посвященного 80-летию со дня рождения Камиля Аваза.
В завершение мероприятия был исполнен отрывок из спектакля «Тандир» по произведению Камиля Аваза в исполнении актеров Музыкально-драматического театра Хорезмской области.