Yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy kecha o‘tkazildi
Xorazm elining faxrli farzandi, serqirra ijod sohibi, asarlari, drama va komediyalari bilan respublikamizda o‘zining kitobxonlariga ega taniqli yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz agar hayot bo‘lganida bugun tabarruk 80 yoshni qarshilagan bo‘lar edi.
Komil Avaz mumtoz adabiyotdan boxabar, bilim tajribasi mukammal shoir, lirikaning turli janrlarida sermahsul ijod qilgan qalamkash hisoblanadi. Uning asarlari asosida telespektakllar, videofilmlar yaratilib, mamlakatimizning  ko‘p ming sonli tomoshabinlarining e’tiborini qozondi.  Ko‘plab she’rlari qo‘shiq tarzida kuylanib, xalq orasida ommalashdi.
Bugun, 1-dekabr kuni  Urganch davlat universitetida shoir xotirasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan adabiy-badiiy kechada adib ijodining ana shu jihatlariga ko‘proq e‘tibor qaratildi.
Xotira kechasida viloyatimizning butun ijod ahli jam bo‘ldi, Komil Avazning yaqinlari, hamkasb do‘stlari, oila-a‘zolari  hamda universitet professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar Komil Avaz haqidagi xotiralarini ulashdilar, u kishining hayotlik chog‘idagi ezgu amallarni esladilar, ijodiga murojaat qilib, asarlaridan parchalar keltirdilar.
Filologiya fakulteti talabalarining shoir she‘rlari asosidagi mushoirasi barcha ishtirokchilarda iliq taassurot uyg‘otdi.
Xotira kechasida Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan “Suhbatlarga oshufta ko‘ngil”  nomli biografik risolaning muallifi  B.Bobojon tomonidan  ushbu kitobning taqdimoti qilindi.
Tadbir yakunida Xorazm viloyati musiqali drama teatri aktyorlari tomonidan Komil Avaz ijodiga mansub asar asosidagi “Tandir” nomli pyesadan parcha namoyish etildi.
urdu.uz, Yozuvchi, shoir va dramaturg Komil Avaz tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy kecha o‘tkazildi

A literary and artistic evening dedicated to the 80th anniversary of the birth of the writer, poet and playwright Kamil Avaz was held
Kamil Avaz, a proud son of the Khorezm people, a prolific creator, a well-known writer, poet and dramatist who has a readership in our republic with his works, dramas and comedies, would have celebrated his 80th birthday today.
Kamil Avaz is a connoisseur of classical literature, a poet with excellent knowledge and experience, and a prolific writer of various genres of lyrics. Based on his works, television shows and video films were created, which attracted the attention of many thousands of viewers of our country. Many of his poems were sung in the form of songs and became popular among the people.
Today, on December 1, at the literary and artistic evening dedicated to the memory of the poet at Urganch State University, more attention was paid to these aspects of the literary work.
All creative people of our region gathered at the commemorative night, Kamil Avaz's relatives, colleagues, friends, family members, university professors and teachers and students took part.
Those who spoke at the event shared their memories of Kamil Avaz, recalled his good deeds during his life, referred to his work and gave excerpts from his works.
The discussion of the students of the Faculty of Philology based on the poet's poems made a warm impression on all the participants.
The book was presented by B. Bobojon, the author of the biographical treatise "Suhbatlarga oshufta kongil" dedicated to the 80th anniversary of Kamil Avaz's birth.
At the end of the event, an excerpt from the play "Tandir" based on the work of Kamil Avaz was performed by the actors of the Musical Drama Theater of Khorezm region.