UrDUda ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻtkazilmoqda
Bugun, 9-dekabr kuni Urganch davlat universitetida ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani  boʻlib oʻtmoqda.
Ushbu anjuman   butun hayoti, bilim va salohiyati, g‘ayrat-shijoatini ilm-fan rivojiga, mamlakatimizda oliy ta’limni taraqqiy toptirishga, yosh avlodning tarbiyasi va kamoliga bag‘ishlayotgan ustozimiz, fizika – matematika fanlari doktori, professor  Ahmadjon Yusupovning 70 yilligiga bag‘ishlandi.
Anjumanning tantanali marosimida Respublikaning barcha hududlaridan  ilm dargʻalari, taniqli professorlar, Ahmadjon Yusupovning zamondosh doʻstlari, yaqin hamkasblari, shogirdlari qolaversa, Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati va Fizika-matematika fakulteti jamoasi ishtirok etdi.
UrDU Birinchi prorektori S.Davletov moderatorligida olib borilgan ushbu tadbirni universitet rektori B.Abdullayev oʻzining ezgu tilaklari bilan ochib berdi.
Shuningdek, Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev viloyat hokimi F.Ermanovning tabrigini oʻqib eshittirdi va esdalik tuhfasini topshirdi.
Professor Ahmadjon Yusupov mehribon ustoz, samimiy va kamtarin inson, tashabbuskor va mohir rahbar, yirik olim, iste’dodli murabbiy, ma’rifatparvar insondir. Maʼrifiy kechada tabrik soʼzini olgan mehmonlar ustozning ana shunday insoniy fazilatlarini eʼtirof etdilar.
Jumladan,  Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi akademigi A.Sa'dullayev, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Elektrotexnika va radiotexnika” kafedrasi mudiri X.Sattarov,  Toshkent davlat texnika universiteti professori N.Zikrillayev, Qoraqalpoq davlat universiteti professori  Q.Ismoilov, Samarqand davlat universiteti professori A.Jumaboyev, Fargʻona davlat universiteti professori R.Rasulov,  Andijon davlat universiteti professori  I.Karimov,  TATU Urganch filiali d.v.b. Oʻ.Matyaqubov hamda UrDU faxriy professori S.Masharipovalar tabrik soʻzlari bilan nutq soʻzladilar. Ustozning ilmiy salohiyati, sohani yuksaltirishga qoʻshgan ulkan hissasi, hanuzgacha shogirdlari bilan ilm yoʻlidagi samarali mehnatlarini alohida eʼtirof etdilar, esdalik sovgʻalarini taqdim qildilar.
Anjumanning tantanali marosimi yakunida ustoz Ahmadjon Yusupov barcha soʼz olganlar va tadbir qatnashchilariga oʼzining samimiy minnatdorchiligini bildirdi.
Shundan soʼng, anjumanning plenar qismiga navbat berilib, kun tartibiga muvofiq maʼruzalar tinglandi.
urdu.uz, UrDUda ”Yarimoʻtkazgichlar, nanomateriallar va fotoenergetikaning dolzarb muammolari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻtkazilmoqda

UrSU is holding a Republican scientific-practical conference on the topic "Current issues of semiconductors, nanomaterials and photoenergy"
Today, on December 9, the Republican scientific-practical conference on the topic "Current issues of semiconductors, nanomaterials and photoenergy" is being held at Urganch State University.
This conference is dedicated to the 70th anniversary of our mentor, Doctor of Physics and Mathematics, Professor Akhmadjon Yusupov, who is devoting his whole life, knowledge, potential, enthusiasm to the development of science, to the development of higher education in our country, to the upbringing and development of the young generation.
Academic institutions from all regions of the Republic, well-known professors, contemporary friends, close colleagues and students of Akhmadjon Yusupov, representatives of Khorezm region administration, management of Urganch State University and team of Faculty of Physics and Mathematics took part in the ceremony of the conference.
The event, which was moderated by the First Vice-Rector of UrSU S. Davletov, was opened by the Rector of the University B. Abdullayev with his best wishes.
Also, the deputy governor of Khorezm region S. Salayev read the greetings of regional governor F. Ermanov and presented a memento.
Professor Ahmadjon Yusupov is a kind teacher, a sincere and humble person, an enterprising and skillful leader, a great scientist, a talented trainer, and an enlightened person. The guests who received the congratulatory speech at the educational evening recognized such human qualities of the teacher.
Among them, academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan A. Sadullayev, head of the Department of Electrical and Radio Engineering of Tashkent University of Information Technology H. Sattarov, professor of Tashkent State Technical University N. Zikrillayev, professor of Karakalpak State University Q. Ismailov, professor of Samarkand State University A. Jumaboyev, Fergana State University professor R. Rasulov, Andijan State University professor I. Karimov, TUIT Urganch branch acting director O. Matyaqubov and Honorary Professor of UrSU S. Masharipova gave a speech with congratulatory words. They recognized the scientific potential of the teacher, his great contribution to the improvement of the field, and his fruitful work in the field of science with his students, and presented mementos.
At the end of the solemn ceremony of the conference, teacher Ahmadjon Yusupov expressed his sincere gratitude to all the speakers and participants of the event.
After that, it was the turn of the plenary part of the conference, and lectures were heard according to the agenda.