Turkiyaning Izmir shahridagi Ege universitetining Adabiyot fakultetida ikkala universitet oʻrtasida tuzilgan shartnomaga asosan amaliyot oʻtamoqdalar.
Ayni kunlarda Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti magistratura va bakalavriat talabalari Tarjimasi nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri G. Y. Rahimova rahbarligida Turkiyaning Izmir shahridagi Ege universitetining Adabiyot fakultetida ikkala universitet oʻrtasida tuzilgan shartnomaga asosan amaliyot oʻtamoqdalar.
9.12.2022 sanasida talabalar nemis va ingliz tili adabiyoti yoʻnalishlarida maʼruza va seminar mashgʻulotlarida faol ishtirok etdilar.
Bundan tashqari, G. Y. Rahimova nemis tili va adabiyoti kafedrasi mudiri professor Saniye Uysal Ünalan bilan uchrashib, kelgusidagi ikkala kafedra oʻrtasidagi loyihalar borasida fikrlar almashildi.
Shu bilan birga, kelgusida hamkorlikda ilmiy maqolalar yozish va ilmiy tadqiqot ishlarini yanada kengaytirish masalalari boʻyicha takliflar bildirildi.

Они проходят стажировку на факультете литературы Эгейского университета в Измире, Турция, на основании контракта, заключенного между двумя университетами.
В настоящее время аспиранты и магистранты факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета под руководством заведующей кафедрой теории и практики перевода Г.Ю. Рахимовой проходят стажировку на литературном факультете Эгейского университета в Измире, Турция , на основании договора, заключенного между двумя университетами.
9 декабря 2022 года студенты активно участвовали в лекциях и семинарах в области немецкой и английской литературы.
Кроме того, Г.Ю.Рахимова встретилась с профессором Сание Уйсал Юналаном, заведующей кафедрой немецкого языка и литературы, и обменялась идеями о будущих проектах между двумя кафедрами.
При этом были внесены предложения по вопросам написания научных статей и расширения научных исследований в будущем.