“Universiada-2022” g‘oliblari munosib taqdirlandi: Xorazm 2-oʻrin
Joriy yil 23-iyun kun Toshkent shahridagi Turkiston san’at saroyida oliy ta’lim muassasalari talabalari o’rtasidagi “Universiada – 2022” sport musobaqalarining Respublika final bosqichi g‘olib va sovrindorlariga "Prezident sovg’asi"ni topshirish marosimi bo’lib o’tdi.
Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov boshchiligidagi mas’ullar, hamkor tashkilotlar, vazirlik va idoralar rahbarlari, musobaqa ishtirokchilari qatnashdi.
Aytish joizki, bu yilgi “Universiada-2022” sport musobaqalari avvalgilaridan farqli ravishda yangi tartib asosida tashkil etildi. Musobaqalarning respublika final bosqichlari 15 ta sport turi boʻyicha 2022-yil 5-sentabrdan 2023-yil 31-mayga qadar 10 oy mobaynida respublikaning barcha hududlarida navbatma-navbat yuqori saviyada oʻtkazildi.
Musobaqalarda jami 96 683 nafar talaba-yoshlar ishtirok etib, yakkalik va jamoaviy bahslarda g‘oliblik uchun qizg‘in kurashishdi. Yakuniy natijaga ko‘ra, “Universiada – 2022” sport musobaqalarining umumjamoa hisobida Xorazm viloyati jamoasi faxrli 2- oʻrinni qoʻlga kiritdi.
Ushbu musobaqalar jarayonlarida Xorazm viloyati jamoasi tarkibida faol ishtirok etgan Urganch davlat universitetining bir guruh sportchi yoshlari, Jismoniy madaniyat fakulteti professor-oʻqituvchilari universitet rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida g‘olib va sovrindorlarni taqdirlash marosimida ishtirok etishdi.
Tantanali taqdirlash marosimida jamoamizga 175 000 000 soʻmlik "Prezident sovg‘asi" sertifikati topshirildi.
Bayram tadbiri respublikamizning taniqli xonandalari ijrosidagi kuy-qoʻshiqlar bilan yana fayzli tus oldi.

The winners of "Universiade-2022" were duly awarded: Khorezm 2nd place
On June 23 of this year, the ceremony of presenting the "President's gift" to the winners and prize-winners of the Republican final round of the sports competition "Universiade - 2022" among students of higher educational institutions was held at the Turkestan Palace of Arts in Tashkent.
It was attended by officials headed by the Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Sarvarkhan Buzrukkhanov, heads of partner organizations, ministries and departments, and participants of the competition.
It is worth mentioning that this year's Universiade-2022 sports competitions were organized on the basis of a new order, unlike the previous ones. The republican final rounds of the competitions in 15 sports were held alternately at a high level in all regions of the republic for 10 months from September 5, 2022 to May 31, 2023.
A total of 96,683 students took part in the competitions and fiercely fought for the victory in individual and team competitions. According to the final result, the team of Khorezm region won the proud 2nd place in the overall results of the Universiade - 2022 sports competitions.
A group of young athletes of Urganch State University, who took an active part in the process of these competitions as part of the team of Khorezm region, participated in the ceremony of awarding the winners and prize-winners under the leadership of the rector of the university, Bakhrom Abdullayev.
At the awarding ceremony, our team was awarded a "President's gift" certificate worth 175,000,000 soums.