“Universiada-2022” g‘oliblari munosib taqdirlandi: Xorazm 2-oʻrin
Joriy yil 23-iyun kun Toshkent shahridagi Turkiston san’at saroyida oliy ta’lim muassasalari talabalari o’rtasidagi “Universiada – 2022” sport musobaqalarining Respublika final bosqichi g‘olib va sovrindorlariga "Prezident sovg’asi"ni topshirish marosimi bo’lib o’tdi.
Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov boshchiligidagi mas’ullar, hamkor tashkilotlar, vazirlik va idoralar rahbarlari, musobaqa ishtirokchilari qatnashdi.
Aytish joizki, bu yilgi “Universiada-2022” sport musobaqalari avvalgilaridan farqli ravishda yangi tartib asosida tashkil etildi. Musobaqalarning respublika final bosqichlari 15 ta sport turi boʻyicha 2022-yil 5-sentabrdan 2023-yil 31-mayga qadar 10 oy mobaynida respublikaning barcha hududlarida navbatma-navbat yuqori saviyada oʻtkazildi.
Musobaqalarda jami 96 683 nafar talaba-yoshlar ishtirok etib, yakkalik va jamoaviy bahslarda g‘oliblik uchun qizg‘in kurashishdi. Yakuniy natijaga ko‘ra, “Universiada – 2022” sport musobaqalarining umumjamoa hisobida Xorazm viloyati jamoasi faxrli 2- oʻrinni qoʻlga kiritdi.
Ushbu musobaqalar jarayonlarida Xorazm viloyati jamoasi tarkibida faol ishtirok etgan Urganch davlat universitetining bir guruh sportchi yoshlari, Jismoniy madaniyat fakulteti professor-oʻqituvchilari universitet rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida g‘olib va sovrindorlarni taqdirlash marosimida ishtirok etishdi.
Tantanali taqdirlash marosimida jamoamizga 175 000 000 soʻmlik "Prezident sovg‘asi" sertifikati topshirildi.
Bayram tadbiri respublikamizning taniqli xonandalari ijrosidagi kuy-qoʻshiqlar bilan yana fayzli tus oldi.

Победители «Универсиады-2022» были награждены должным образом: Хорезм 2 место
В нем приняли участие официальные лица во главе с заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Сарварханом Бузрукхановым, руководители партнерских организаций, министерств и ведомств, участники конкурса.
Стоит отметить, что в этом году спортивные соревнования Универсиады-2022 были организованы на основе нового порядка, в отличие от предыдущих. Республиканские финальные туры соревнований по 15 видам спорта проводились поочередно на высоком уровне во всех регионах республики в течение 10 месяцев с 5 сентября 2022 года по 31 мая 2023 года.
Всего в соревнованиях приняли участие 96 683 студента, которые ожесточенно боролись за победу в личном и командном зачетах. По итоговому результату команда Хорезмской области заняла гордое 2-е место в общем зачете спортивных соревнований «Универсиада-2022».
Группа юных спортсменов Ургенчского государственного университета, принявшая активное участие в процессе этих соревнований в составе сборной Хорезмской области, под руководством ректора Ургенчского государственного университета приняла участие в церемонии награждения победителей и призеров. университет, Бахром Абдуллаев.
На церемонии награждения нашей команде был вручен сертификат «Президентский подарок» на сумму 175 000 000 сумов.