“Universitet birinchiligi” musobaqasining Final oʻyini boʻlib oʻtdi
Joriy yil 28-sentabr kuni “Rektor kubogi” sport musobaqalarining  “1-oktabr – Ustoz va murabbiylar kuni” munosabati bilan sportning mini-futbol turi boʻyicha universitet pedagog xodimlari oʻrtasida oʻtkazilib kelinayotgan “Universitet birinchiligi” musobaqasining Final oʻyini boʻlib oʻtdi.
Unda 3-oʻrin uchun maydonda Rektorat va Texnika fakulteti, finalda esa RTTM va Ijtimoiy -iqtisodiy fanlar fakulteti jamoasi g’oliblik uchun o’zaro bellashdilar.
1-o'rin - Ijtimoiy -iqtisodiy fanlar fakulteti jamoasi;
2-o'rin - RTTM jamoasi;
3-o'rin - Rektorat jamoasi.
Musobaqa gʻoliblari Kasaba uyushma qoʻmitasining qimmatbaho sovgʻalari, medal va diplomlar bilan taqdirlandilar.

The final match of the "University Championship" competition was held
On September 28 of this year, the final match of the "University Championship" competition was held among the pedagogic staff of the university in the mini-football type of sports in connection with the "October 1 - Day of Teachers and Coaches" of the "Rector's Cup" sports competition.
The Rectorate and the Faculty of Technology competed for the 3rd place, and in the final, the team of the CDET and the Faculty of Social and Economic Sciences competed for the victory.
1st place - the team of the Faculty of Social and Economic Sciences;
2nd place - CDET team;
3rd place - Rectorate team.
The winners of the competition were awarded with valuable gifts, medals and diplomas of the Trade Union Committee.