Tabiat qoʻynida “Zakovat” intellektual oʻyini tashkil etildi
Bugun, 6-oktabr kuni ''XXI asr ayoli'' festivali doirasida “11-oktabr –Xalqaro qizlar kuni” munosabati bilan Uragnch davlat universiteti talaba-qizlari oʻrtasida ''Zakovat'' intellektual o'yini o'tkazildi. Unda universitetning barcha fakultetlaridan 9 ta jamoa qatnashdi.
Qizg'in bellashuv natijalariga koʻra, 1-o'rin Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari fakultetining ''Gulchehralar'' jamoasiga, 2-o'rin Texnika fakultetining ''Barchinoy'' jamoasiga,  3-o'rin esa Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakultetining "Adolat'' jamoasiga nasib etdi. G'olib jamoalar Faxriy yorliq va kitoblar jamlanmasi bilan taqdirlandi.

Intellectual game "Zakovat" was organized in the bosom of nature
Today, on October 6, within the framework of the festival "Woman of the 21st Century" and in connection with "October 11 - International Girl's Day", the intellectual game "Zakovat" was held among the students of Uragnch State University. 9 teams from all faculties of the university took part in it.
According to the results of the intense competition, the 1st place was awarded to the "Gulchehralar" team of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences, the 2nd place was awarded to the "Barchinoy" team of the Technical Faculty, and the 3rd place was awarded to the "Adolat" team of the Faculty of socio-economic sciences.