Xalqaro pedagogik kongressda ishtirok
2023-yilning 9-11-noyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining M.V.Lomonosov nomli Moskva davlat universitetida Rus tili va adabiyoti jamiyatining IV syezdi va “K.D.Ushinskiy merosi va zamonaviy ta’lim” mavzusidagi xalqaro pedagogik kongress bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning 1-kunida “Russkaya slovesnost’” jamiyatining IV syezdi va “K.D. Ushinskiy merosi va zamonaviy ta’lim” mavzusidagi xalqaro pedagogik kongressning ochilish marosimi, K.D. Ushinskiy tavalludining 200 yilligi va “Rus tili MDH mamlakatlarida millatlararo muloqot tili” yiliga bagishlab “MDH hududida o‘qituvchi va uning o’quvchilari” mavzusida oʻtkazilgan xalqaro tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi hamda anjumanning yalpi majlisi boʻlib oʻtdi.
Syezd ishida “Russkaya slovesnost’” jamiyatining raisi, Moskva va Butunrossiya patriarxi Kirill, jamiyat raisi oʻrinbosari, Moskva davlat universiteti rektori, akademik V.А. Sadovnichiy, Moskva davlat pedagogoika universiteti rektori, akademik А.V. Lubkovlar oʻz maʻruzalari bilan ishtirok qildilar. Sʻezd ishiga muvaffaqiyat tilab, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti V.V. Putin, Senat raisi V.I. Matvienko, Oliy taʻlim va fan vaziri, Maorif vaziri va boshqa davlat arboblarining tabriklari o’qib, eshittirildi.
10-noyabr kuni davomida Rossiya Federatsiyasining Moskva va yana bir qancha shaharlarida quyidagi tadbirlar oʻtkazildi:
– umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va oliy taʻlim tizimi rus tili va adabiyoti fani oʻqituvchilarining xalqaro syezdi;
– taʻlim tizimi psixologlarining xalqaro syezdi;
– “K.D. Ushinskiy va zamonaviy taʻlim amaliyoti” mavzusida “dumaloq stol” atrofida disput;
– “Cherkov-slavyan tili va hozirgi zamon taʻlim tizimi” mavzusida ilmiy-uslubiy seminar;
– “Hozirgi zamon koʻzgusida rus tili chet tili sifatida” mavzusida xalqaro ilmiy-metodik anjuman;
– “Taʻlim tizimida Rossiya xalqlarining tillari va madaniyatlari” mavzusida Butunrossiya ilmiy-amaliy anjuman;
– “Rus tili va adabiyotini oʻqitishda yangi yondashuvlar” mavzusida xalqaro “dumaloq stol”;
– kichik tillar va madaniyatlar boʻyicha dala tadqiqotlari yuzasidan yoshlar “dumaloq stoli”;
– “Raqamli texnologiyalar zamonida tarjima didaktikasi” mavzusida xalqaro “dumaloq stol”;
– “Rus tili va adabiyoti sohasi uchun ilmiy va pedagogik kadrlar tayyorlash” mavzusida Butunrossiya kengashi;
– “Taʻlimda “ustoz-shogird” tizimi” mavzusida bahs-munozara oʻtkazildi.
11-noyabr kuni Urganch davlat universiteti dotsenti, f.f.d. O.O.Choʻponov Moskva davlat pedagogika universitetida shu tadbirlar doirasida ustoz va pedagog, filologiya fanlari doktori, professor I.G. Dobrodomov xotirasiga bagʻishlab “Ustoz va uning shogirdlari” mavzusida xalqaro ilmiy anjumanda ishtirok qilib, “XVII asr Rossiya bilan Xiva va Buxoro aloqalari boʻyicha elchilik kitoblarida antroponimlar” mavzusidagi maʻruza qildi va Moskva davlat universiteti rektori tomonidan sertifikat bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, f.f.d. O.O.Choʻponov Moskva davlat universitetida ertalab oʻtkazilgan umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va oliy taʻlim tizimlari rus tili va adabiyoti oʻqituvchilari Xalqaro syezdining 3-, “Rus tili va adabiyoti gumanitar bilimlar tizimida” shoʻbasi hamda tushlikdan keyin “K.D.Ushinskiy va zamonaviy taʻlim amaliyoti” mavzusida “dumaloq stol” atrofidagi disput ishida qatnashdi.
Ushbu forum doirasida f.f.d. O.O.Choʻponov boshqa ishtirokchilar qatorida rus tilshunosi, rus tili tarixi, funksional stilistika, rus tilini ona, chet tili sifatida o‘qitish tarixi, nazariyasi va metodikasi bo‘yicha mutaxassis, filologiya fanlari doktori, professor, Rossiya ta’lim akademiyasi akademigi, M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti prorektori, Tatyana Vladimirovna Kortava bilan; rossiyalik tarixchi va oliy ta’lim arbobi, tarix fanlari doktori, professor, Rossiya ta’lim akademiyasi akademigi, Moskva davlat pedagogika universiteti rektori Aleksey Vladimirovich Lubkov bilan uchrashdi. Suhbatlar davomida Rossiya, boshqa MDH davlatlarining yetakchi universitetlari va universitetimiz o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

Participation in the international pedagogical congress
November 9-11, 2023 at Moscow State University named after M.V. Lomonosov (Russian Federation) hosted the IV Congress of the Society of Russian Literature and the international pedagogical congress “Heritage of K.D. Ushinsky and modern education".
On the 1st day, the opening of the congress took place, the award ceremony for the winners of the international competition “Teacher and his students in the CIS”, dedicated to the 200th anniversary of the birth of K.D. Ushinsky and the Year of the Russian language as a language of interethnic communication in the CIS countries, as well as a plenary session of the congress. The Chairman of the Russian Literature Society, Patriarch of Moscow and All Rus' Kirill, Deputy Chairman of the Society, Rector of Moscow State University, Academician V.A. took part in the opening of the congress. Sadovnichy, rector of Moscow State Pedagogical University, academician A.V. Lubkov. Greetings were announced to the congress of the President of the Russian Federation V.V. Putin, Chairman of the Senate V.I. Matvienko, Minister of Higher Education and Science, Minister of Education and other public and government figures.
On November 10, the following events took place in Moscow and a number of other cities of the Russian Federation:
international congress of teachers and teachers of literature of the system of general secondary, secondary special and higher education; international congress of educational psychologists;
round table “K.D. Ushinsky and modern educational practices";
scientific and methodological seminar “Church Slavonic language and the modern education system”;
international scientific and methodological conference “Russian as a foreign language in the mirror of modernity”;
All-Russian Scientific and Practical Conference “Languages and Cultures of the Peoples of Russia in the Education System”;
international round table “New tools in teaching Russian language and literature: fundamental and applied linguistics in pedagogy”;
youth round table on field research of small languages and cultures”; international round table “Didactics of Translation in the Digital Age”;
All-Russian meeting “Training of scientific and pedagogical personnel in the field of Russian language and literature”;
discussion platform “Mentoring in Education: Dialogue of Generations.”
On November 11, as part of this congress, an international scientific conference “Teacher and His Students” was held at the Moscow State Pedagogical University, dedicated to the memory of the mentor and teacher, Doctor of Philology, Professor I.G. Dobrodomova. Associate Professor of the Urgench State University, Doctor of Philology Otanazar Otazhonovich Chuponov took part in it with a report on the topic “Anthroponyms in embassy books on relations between Russia and Khiva and Bukhara in the 17th century”, for which he received a certificate signed by the rector of Moscow State University V.A. Sadovnichy.
In addition, Otanazar Otazhonovich took part in the 3rd section of the International Congress of Teachers of Russian Language and Literature “Russian Literature in the System of Humanitarian Knowledge” and at the round table meeting “K.D. Ushinsky and modern educational practices.”
On the sidelines of this forum O.O. Chuponov, along with other participants, met with Doctor of Philology, Professor, Academician of the Russian Academy of Education, Vice-Rector of Moscow State University. Lomonosov Tatyana Vladimirovna Kortava, Russian linguist, specialist in the history of the Russian language, functional stylistics, history, theory and methods of teaching Russian as a native, non-native, foreign language; with Doctor of Historical Sciences, professor, academician of the Russian Academy of Education Alexey Vladimirovich Lubkov, Russian historian and figure in higher education, rector of the Moscow Pedagogical State University, during conversations with whom the prospects for cooperation between leading universities in Russia, other CIS countries and our university were discussed.