Xalqaro pedagogik kongressda ishtirok
2023-yilning 9-11-noyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining M.V.Lomonosov nomli Moskva davlat universitetida Rus tili va adabiyoti jamiyatining IV syezdi va “K.D.Ushinskiy merosi va zamonaviy ta’lim” mavzusidagi xalqaro pedagogik kongress bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning 1-kunida “Russkaya slovesnost’” jamiyatining IV syezdi va “K.D. Ushinskiy merosi va zamonaviy ta’lim” mavzusidagi xalqaro pedagogik kongressning ochilish marosimi, K.D. Ushinskiy tavalludining 200 yilligi va “Rus tili MDH mamlakatlarida millatlararo muloqot tili” yiliga bagishlab “MDH hududida o‘qituvchi va uning o’quvchilari” mavzusida oʻtkazilgan xalqaro tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi hamda anjumanning yalpi majlisi boʻlib oʻtdi.
Syezd ishida “Russkaya slovesnost’” jamiyatining raisi, Moskva va Butunrossiya patriarxi Kirill, jamiyat raisi oʻrinbosari, Moskva davlat universiteti rektori, akademik V.А. Sadovnichiy, Moskva davlat pedagogoika universiteti rektori, akademik А.V. Lubkovlar oʻz maʻruzalari bilan ishtirok qildilar. Sʻezd ishiga muvaffaqiyat tilab, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti V.V. Putin, Senat raisi V.I. Matvienko, Oliy taʻlim va fan vaziri, Maorif vaziri va boshqa davlat arboblarining tabriklari o’qib, eshittirildi.
10-noyabr kuni davomida Rossiya Federatsiyasining Moskva va yana bir qancha shaharlarida quyidagi tadbirlar oʻtkazildi:
– umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va oliy taʻlim tizimi rus tili va adabiyoti fani oʻqituvchilarining xalqaro syezdi;
– taʻlim tizimi psixologlarining xalqaro syezdi;
– “K.D. Ushinskiy va zamonaviy taʻlim amaliyoti” mavzusida “dumaloq stol” atrofida disput;
– “Cherkov-slavyan tili va hozirgi zamon taʻlim tizimi” mavzusida ilmiy-uslubiy seminar;
– “Hozirgi zamon koʻzgusida rus tili chet tili sifatida” mavzusida xalqaro ilmiy-metodik anjuman;
– “Taʻlim tizimida Rossiya xalqlarining tillari va madaniyatlari” mavzusida Butunrossiya ilmiy-amaliy anjuman;
– “Rus tili va adabiyotini oʻqitishda yangi yondashuvlar” mavzusida xalqaro “dumaloq stol”;
– kichik tillar va madaniyatlar boʻyicha dala tadqiqotlari yuzasidan yoshlar “dumaloq stoli”;
– “Raqamli texnologiyalar zamonida tarjima didaktikasi” mavzusida xalqaro “dumaloq stol”;
– “Rus tili va adabiyoti sohasi uchun ilmiy va pedagogik kadrlar tayyorlash” mavzusida Butunrossiya kengashi;
– “Taʻlimda “ustoz-shogird” tizimi” mavzusida bahs-munozara oʻtkazildi.
11-noyabr kuni Urganch davlat universiteti dotsenti, f.f.d. O.O.Choʻponov Moskva davlat pedagogika universitetida shu tadbirlar doirasida ustoz va pedagog, filologiya fanlari doktori, professor I.G. Dobrodomov xotirasiga bagʻishlab “Ustoz va uning shogirdlari” mavzusida xalqaro ilmiy anjumanda ishtirok qilib, “XVII asr Rossiya bilan Xiva va Buxoro aloqalari boʻyicha elchilik kitoblarida antroponimlar” mavzusidagi maʻruza qildi va Moskva davlat universiteti rektori tomonidan sertifikat bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, f.f.d. O.O.Choʻponov Moskva davlat universitetida ertalab oʻtkazilgan umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va oliy taʻlim tizimlari rus tili va adabiyoti oʻqituvchilari Xalqaro syezdining 3-, “Rus tili va adabiyoti gumanitar bilimlar tizimida” shoʻbasi hamda tushlikdan keyin “K.D.Ushinskiy va zamonaviy taʻlim amaliyoti” mavzusida “dumaloq stol” atrofidagi disput ishida qatnashdi.
Ushbu forum doirasida f.f.d. O.O.Choʻponov boshqa ishtirokchilar qatorida rus tilshunosi, rus tili tarixi, funksional stilistika, rus tilini ona, chet tili sifatida o‘qitish tarixi, nazariyasi va metodikasi bo‘yicha mutaxassis, filologiya fanlari doktori, professor, Rossiya ta’lim akademiyasi akademigi, M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti prorektori, Tatyana Vladimirovna Kortava bilan; rossiyalik tarixchi va oliy ta’lim arbobi, tarix fanlari doktori, professor, Rossiya ta’lim akademiyasi akademigi, Moskva davlat pedagogika universiteti rektori Aleksey Vladimirovich Lubkov bilan uchrashdi. Suhbatlar davomida Rossiya, boshqa MDH davlatlarining yetakchi universitetlari va universitetimiz o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

Участие в международном педагогическом конгрессе
9-11 ноября 2023 года в Московском государственном университете имени М.В. Ломоносова (Российская Федерация) проходил IV съезд Общества русской словесности и международный педагогический конгресс «Наследие К.Д. Ушинского и современное образование».
В 1-й день состоялось открытие съезда, церемония награждения победителей международного конкурса «Учитель и его ученики на пространстве СНГ», посвященного 200-летию со дня рождения К.Д. Ушинского и Году русского языка как языка межнационального общения в странах СНГ, а также пленарное заседание конгресса. На открытии съезда со своими лекциями приняли участие Председатель общества «Русская словесность», Патриарх Московский и всея Руси Кирилл, заместитель председателя общества, ректор МГУ, академик В.А. Садовничий, ректор МПГУ, академик А.В. Лубков. Были оглашены приветствия съезду Президента Российской Федерации В.В. Путина, Председатель Сената В.И. Матвиенко, министра высшего образования и науки, министра просвещения и других общественных и государственных деятелей.
10 ноября в Москве и ряде других городов Российской Федерации состоялись:
международный съезд преподавателей и учителей словесности системы общего среднего, среднего специального и высшего образования; международный съезд психологов системы образования;
круглый стол «К.Д. Ушинский и современные образовательные практики»;
научно-методический семинар «Церковнославянский язык и современная система образования»;
международная научно-методическая конференция «Русский язык как иностранный в зеркале современности»;
Всероссийская научно-практическая конференция «Языки и культуры народов России в системе образования»;
международный круглый стол «Новые инструменты в преподавании русского языка и словесности: фундаментальная и прикладная лингвистика в педагогике»;
молодежный круглый стол по полевым исследованиям малых языков и культур»; международный круглый стол «Дидактика перевода в цифровую эпоху»;
Всероссийское совещание «Подготовка научных и педагогических кадров в сфере русского языка и литературы»;
дискуссионная площадка «Наставничество в образовании: диалог поколений».
11 ноября в рамках данного конгресса в Московском государственном педагогическом университете состоялась международная научная конференция «Учитель и его ученики», посвященная памяти наставника и педагога, доктора филологических наук, профессора И.Г. Добродомова. В ней с  докладом на тему «Антропонимы в посольских книгах по связям России с Хивой и Бухарой XVII века» принял участие доцент Ургенчского государственного, доктор филологических наук Чупонов Отаназар Отажонович, за что получил сертификат, подписанный ректором МГУ В.А. Садовничим.
Кроме того, Отаназар Отажонович принял участие в 3-й секции Международного съезда учителей и преподавателей русского языка и словесности «Русская словесность в системе гуманитарных знаний» и на заседании круглого стола «К.Д. Ушинский и современные образовательные практики».
На полях данного форума О.О. Чупонов наряду с другими участниками встречался с доктором филологических наук, профессором, академиком Российской академии образования, проректором МГУ им. Ломоносова Татья́ной Влади́мировной Корта́ва, российским лингвистом, специалистом в области истории русского языка, функциональной стилистики, истории, теории и методики преподавания русского языка как родного, неродного, иностранного; с доктором исторических наук, профессором, академиком Российской академии образования Алексе́ем Влади́мировичем Лубко́вым, российским историком и деятелем высшего образования, ректором Московского педагогического государственного университета, во время бесед с которыми обсуждались вопросы перспектив сотрудничества между ведущими университетами России, других государств СНГ и нашим вузом.