Navbatdagi ilmiy-nazariy seminar o'tkazildi
Joriy yilning 4-dekabr kuni  soat 10:00  318-xonada Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli navbatdagi ilmiy-nazariy seminari bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi S.Gulimmetova "Shahodat Isaxonovaning “Bibixonim” romanida obrazlar talqini" mavzusida ma'ruza qiladilar. Ilmiy-nazariy seminarda kafedraning barcha professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.

On December 4 of this year at 10:00 in room 318, the next scientific-theoretical seminar of the Department of Uzbek Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology of Urganch State University entitled "Actual Problems of Literary Studies" was held.
At the meeting of the seminar, the teacher of the Department of Uzbek language and literature S. Gulimetova will give a lecture on the topic "Interpretation of images in Shahodat Isakhanova's novel "Bibikhanim". All professors and teachers of the department participated in the scientific-theoretical seminar.