2024-yil 20-fevral kuni soat 14:00 da asosiy binodagi 331-auditoriyada boʻlib oʻtadigan Rus tili va adabiyoti ilmiy-nazariy seminari yigʻilishida  10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog'ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligidan  filologiya fanlari bo'yicha falsafa  doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilingan quyidagi dissertatsiyasining dastlabki ekspertizasi oʻtkaziladi:
1. Dissertantning F.I.Sh.: Rahimov Joʻrabek Ikramovich
Dissertatsiya mavzusi: Rus va o’zbek tillaridagi axborot-kommunikativ texnologiyalar leksikasi (ommaviy axborot vositalari materiallari asosida)
Ilmiy rahbar: f.f.d., dotsent Choʻponov Otanazar Otajonovich
2. Dissertantning F.I.Sh.: Xudayberganov Shuhrat Erkinovich
Dissertatsiya mavzusi: Kinoidiomalarni rus tilidan o‘zbek tiliga tarjima qilishning lingvomadaniy jihati (mumtoz kinokomediyalar misolida)
Ushbu ilmiy-nazariy seminarda professor-oʻqituvchilar, doktorant, mustaqil izlanuvchi, magistrant va talabalar, shuningdek, barcha qiziquvchilar ham ishtirok qilishlari mumkin. Dissertatsiya va uning avtoreferati bilan Rus tili va adabiyoti kafedrasida tanishish mumkin.

20 февраля 2024 года в 14:00 в аудитории 331 главного корпуса на заседании научно-теоретического семинара кафедры русского языка и литературы будет проведена предварительная экспертиза следующих диссертаций, представляемых на соискание ученой степени кандидата наук по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение:
1. Ф.И.О. диссертанта: Рахимов Журабек Икрамович
Тема диссертации: Лексика информационно-коммуникативных технологий в русском и узбекском языках (на материале средств массовой информации)
Научный руководитель: д.ф.н., доцент Чупонов Отаназар Отажонович
2. Ф.И.О. диссертанта: Худайберганов Шухрат Эркинович.
Тема диссертации: Лингвокультурологический аспект перевода киноидиом с русского языка на узбекский (на материале классических кинокомедий)
На научно-теоретическом семинаре могут принять участие профессора-преподаватели, докторанты, самостоятельные исследователи, магистранты и студенты, а также все, кто интересуется указанными темами. С диссертацией и авторефератом можно ознакомиться на кафедре русского языка и литературы Ургенчского государственного университета.