O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli navbatdagi ilmiy-uslubiy seminari bo'lib o'tdi
Joriy yilning  27- fevral kuni  soat 10:00 da 338-xonada Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli navbatdagi ilmiy-uslubiy seminari bo'lib o'tdi. Seminar yig'ilishida dots. N.Djumaniyozova "Umumta'lim maktablarida mustaqillik davri she'riyatini o'qitish usullari " mavzusida ma'ruza qildi.

The next scientific-methodical seminar of the Department of Uzbek Language and Literature entitled "Actual Problems of Teaching Uzbek Literature" was held
On February 27 of this year at 10:00 in room 338, the next scientific-methodological seminar of the Department of Uzbek Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology of Urganch State University entitled "Current problems of teaching Uzbek literature" will be held. 'tdi. Assoc. N. Djumanyozova gave a lecture on "Methods of teaching poetry of the period of independence in secondary schools".