Magistratura va doktoranturaga qabuldagi chet tili sertifikati bo‘yicha yengilliklar berildi
Anjumanda qayd etilganidek, topshiriqqa binoan magistratura va doktoranturaga qabul qilishda xorijiy tilni bilish to‘g‘risidagi sertifikat talabi quyidagicha o‘zgartiriladi:
➖ ta’lim dasturini xorijiy tilda yakunlagan talabalar uchun sertifikat talabi bekor qilinadi;
➖ soha xususiyatidan kelib chiqib madaniyat, san’at, sport, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ishlab chiqarish, muhandislik ishi, qishloq xo‘jaligi, veterinariya, arxitektura va qurilish, fizika va tabiiy fanlar, transport xizmatlari yo‘nalishlari bo‘yicha sertifikat talabi bir pog‘ona – B1 darajasiga tushiriladi.
Sertifikat talabi xorijiy tillar yo‘nalishlarida C1 darajada, aniq fanlar, biologiya, matematika, huquq, jurnalistika, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va iqtisodiyot yo‘nalishlarida B2 darajada saqlanadi.

Смягчен сертификат по иностранному языку для поступления в магистратуру и докторантуру
Как отмечалось на конференции, требование о наличии сертификата иностранного языка для поступления в магистратуру и докторантуру будет изменено следующим образом:
➖отменяется требование наличия сертификата для студентов, окончивших образовательную программу на иностранном языке;
В зависимости от профиля деятельности это культура, искусство, спорт, образование, здравоохранение, производство, машиностроение, сельское хозяйство, ветеринария, архитектура и строительство, физика и естественные науки, транспортные услуги будут снижены на единицу. ступень – до уровня В1.
Требование к сертификату сохраняется на уровне С1 в сферах иностранных языков и на уровне В2 в сферах точных наук, биологии, математики, права, журналистики, информационно-коммуникационных технологий и экономики.