Kimyo kafedrasi o'qituvchisi Yarmanov Sherimmat Xalillayevichning “Karbon kislotalar va murakkab efirlar mavzularini o’qitishda interfaol metodlardan foydalanish” mavzusidagi ilmiy-uslubiy seminari bo'lib o'tdi
Urganch Davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari  fakulteti "Kimyo" kafedrasida 2025 yil 13 yanvar kuni soat 15:30 da 126-xonada navbatdagi ilmiy-uslubiy seminar bo'lib oʻtdi.
Seminarda kafedra dotsenti Yarmanov Sherimmat Xalillayevichning “Karbon kislotalar va murakkab efirlar mavzularini o’qitishda interfaol metodlardan foydalanish” ma'ruzasi tinglandi.

Yarmanov Sherimmat Khalillayevich, a teacher of the Chemistry Department, held a scientific and methodological seminar on the topic "Use of interactive methods in teaching the topics of carboxylic acids and complex esters"
The next scientific and methodological seminar was held at the Department of Chemistry of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences of Urgench State University on January 13, 2025, at 15:30 in room 126.
The seminar featured a lecture by Associate Professor of the Department Yarmanov Sherimmat Khalillayevich on “The Use of Interactive Methods in Teaching the Topics of Carbonic Acids and Complex Ethers”. After that, the professors and teachers of the department expressed their opinions and comments on the topic.