Al-Xorazmiy nomidagi III Xalqaro matematika olimpiadasining tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 26-30-may kunlari Urganch davlat universitetida matematika bo‘yicha Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro olimpiada muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Ushbu nufuzli musobaqada dunyoning yetakchi mamlakatlaridan — Braziliya, AQSh, Xitoy, Hindiston, Janubiy Koreya, Malayziya, Yaponiya, Vyetnam, Rossiya, Serbiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston kabi davlatlardan, shuningdek, O‘zbekistonning turli oliy ta’lim muassasalaridan matematika sohasidagi iqtidorli talabalar ishtirok etdilar. Olimpiada davomida ishtirokchilar murakkab va qiziqarli matematik masalalarni yechib, o‘z bilimlarini namoyish etdilar.
30-may kuni esa olimpiadaning tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirni matematik olim, O‘zFA akademigi, professor Shavkat Ayupov ochib berib, olimpiadaning xalqaro miqyosdagi ahamiyati, yosh avlodni ilm-fanga jalb qilishdagi o‘rni haqida to‘xtaldi. Shuningdek, Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlar markazi direktori Mahmudjon Boltaboyev, Kaliforniya davlat universiteti professori, olimpiadaning hakamlar hayʼati raisi Zoir Ibragimov hamda Urganch davlat universiteti rektori v.v.b Sardor Xodjaniyazovlar tabrik soʻzlarini bildirdilar. Ushbu olimpiadaning yosh olimlar va talabalar uchun ilmiy musobaqalar o‘tkazishdagi muhim rolini yana bir bor ta’kidlab, bunday tadbirlar orqali mamlakatimiz ilm-fan va ta’lim sohasida jahon hamjamiyatida o‘z o‘rnini mustahkamlashiga xizmat qilishi haqida fikr yuritdilar.
Matematika bo‘yicha Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro olimpiada natijalari quyidagicha boʻldi:
Olimpiadaning jamoaviy bahslari natijalariga ko‘ra, Xitoyning Fan va texnologiya universiteti maksimal 210 baldan 189 balni to‘plab 1-o‘rinni egalladi. Ikkinchi o‘rinni Janubiy Koreyaning Seul milliy universiteti 187 ball bilan qo‘lga kiritdi. Uchinchi o‘rin esa Xitoyning Nankai universitetiga nasib qildi, ular 186 ball yig‘dilar. Bu natijalar olimpiadada qatnashgan talabalar va ularning murabbiylari tomonidan katta muvaffaqiyat sifatida qabul qilindi.
Shuningdek, individual musobaqa g‘oliblari ham munosib taqdirlandi. O‘z bilim va mahoratlarini to‘la namoyon etgan ishtirokchilarga 10 ta oltin medal, 18 ta kumush medal hamda 27 ta bronza medal taqdim etildi. Bu esa ishtirokchilarning yuqori darajadagi bilim va ko‘nikmalarini yana bir bor tasdiqladi.  Jamoalar murabbiylari ham e‘tirof etilib, munosib taqdirlandi.
Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro matematika olimpiadasining tantanali yopilish marosimi rasmiy qismi tugagach, badiiy qism milliy kuy-qo‘shiqlar bilan yanada ko‘tarinki ruhda davom etdi. An’anaviy va zamonaviy musiqiy chiqishlar marosimga o‘ziga xos rang-baranglik olib kirib, ishtirokchilar va mehmonlarda iliq taassurot qoldirdi.

The solemn awarding ceremony of the 3rd International Al-Khwarizmi Mathematics Olympiad was held on May 30, 2025
From May 26 to 30, 2025, the 3rd International Al-Khwarizmi Mathematics Olympiad was successfully held at Urgench State University. Talented mathematics students from leading countries — Brazil, the USA, China, India, South Korea, Malaysia, Japan, Vietnam, Russia, Serbia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan, Turkey, and Turkmenistan — as well as from various higher educational institutions of Uzbekistan, participated in this prestigious competition. During the Olympiad, participants demonstrated their knowledge by solving complex and interesting mathematical problems.
On May 30, the solemn closing ceremony of the Olympiad took place. The event was opened by mathematician and academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Professor Shavkat Ayupov, who spoke about the international significance of the Olympiad and its role in attracting the younger generation to science.
Mahmudjon Boltaboyev, Director of the Center for Research on the Development of Higher Education; Zoir Ibragimov, Professor at California State University and Chairman of the Olympiad Jury; and Sardor Khodjaniyazov, Acting Rector of Urgench State University, also delivered congratulatory remarks. They emphasized the important role of this Olympiad in promoting scientific competitions among young scientists and students and expressed their belief that such events will help strengthen our country’s position in the global scientific and educational community.
The results of the 3rd International Al-Khwarizmi Mathematics Olympiad were as follows:
According to the team competition results, the University of Science and Technology of China secured 1st place, scoring 189 points out of a maximum of 210. Seoul National University, South Korea, took 2nd place with 187 points. Nankai University of China placed 3rd with 186 points. These achievements were regarded as a great success by the participating students and their coaches.
The winners of the individual competitions were also duly awarded. Participants who demonstrated outstanding knowledge and skills received 10 gold medals, 18 silver medals, and 27 bronze medals. This once again confirmed the high level of competence among the Olympiad participants. The coaches of the teams were also recognized and honored for their contributions.
After the official part of the closing ceremony of the 3rd International Al-Khwarizmi Mathematics Olympiad, the artistic portion continued in a more upbeat spirit, featuring national melodies and songs. Traditional and modern musical performances brought a vibrant variety to the event, leaving a warm and lasting impression on participants and guests.