Al-Xorazmiy nomidagi III Xalqaro matematika olimpiadasining tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 26-30-may kunlari Urganch davlat universitetida matematika bo‘yicha Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro olimpiada muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Ushbu nufuzli musobaqada dunyoning yetakchi mamlakatlaridan — Braziliya, AQSh, Xitoy, Hindiston, Janubiy Koreya, Malayziya, Yaponiya, Vyetnam, Rossiya, Serbiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston kabi davlatlardan, shuningdek, O‘zbekistonning turli oliy ta’lim muassasalaridan matematika sohasidagi iqtidorli talabalar ishtirok etdilar. Olimpiada davomida ishtirokchilar murakkab va qiziqarli matematik masalalarni yechib, o‘z bilimlarini namoyish etdilar.
30-may kuni esa olimpiadaning tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirni matematik olim, O‘zFA akademigi, professor Shavkat Ayupov ochib berib, olimpiadaning xalqaro miqyosdagi ahamiyati, yosh avlodni ilm-fanga jalb qilishdagi o‘rni haqida to‘xtaldi. Shuningdek, Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlar markazi direktori Mahmudjon Boltaboyev, Kaliforniya davlat universiteti professori, olimpiadaning hakamlar hayʼati raisi Zoir Ibragimov hamda Urganch davlat universiteti rektori v.v.b Sardor Xodjaniyazovlar tabrik soʻzlarini bildirdilar. Ushbu olimpiadaning yosh olimlar va talabalar uchun ilmiy musobaqalar o‘tkazishdagi muhim rolini yana bir bor ta’kidlab, bunday tadbirlar orqali mamlakatimiz ilm-fan va ta’lim sohasida jahon hamjamiyatida o‘z o‘rnini mustahkamlashiga xizmat qilishi haqida fikr yuritdilar.
Matematika bo‘yicha Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro olimpiada natijalari quyidagicha boʻldi:
Olimpiadaning jamoaviy bahslari natijalariga ko‘ra, Xitoyning Fan va texnologiya universiteti maksimal 210 baldan 189 balni to‘plab 1-o‘rinni egalladi. Ikkinchi o‘rinni Janubiy Koreyaning Seul milliy universiteti 187 ball bilan qo‘lga kiritdi. Uchinchi o‘rin esa Xitoyning Nankai universitetiga nasib qildi, ular 186 ball yig‘dilar. Bu natijalar olimpiadada qatnashgan talabalar va ularning murabbiylari tomonidan katta muvaffaqiyat sifatida qabul qilindi.
Shuningdek, individual musobaqa g‘oliblari ham munosib taqdirlandi. O‘z bilim va mahoratlarini to‘la namoyon etgan ishtirokchilarga 10 ta oltin medal, 18 ta kumush medal hamda 27 ta bronza medal taqdim etildi. Bu esa ishtirokchilarning yuqori darajadagi bilim va ko‘nikmalarini yana bir bor tasdiqladi.  Jamoalar murabbiylari ham e‘tirof etilib, munosib taqdirlandi.
Al-Xorazmiy nomidagi III xalqaro matematika olimpiadasining tantanali yopilish marosimi rasmiy qismi tugagach, badiiy qism milliy kuy-qo‘shiqlar bilan yanada ko‘tarinki ruhda davom etdi. An’anaviy va zamonaviy musiqiy chiqishlar marosimga o‘ziga xos rang-baranglik olib kirib, ishtirokchilar va mehmonlarda iliq taassurot qoldirdi.

Состоялась торжественная церемония награждения победителей III Международной математической олимпиады имени Аль-Хорезми
В период с 26 по 30 мая 2025 года в Ургенчском государственном университете успешно прошла III международная олимпиада по математике имени Аль-Хорезми. В этом престижном соревновании приняли участие талантливые студенты по математике из ведущих стран мира — Бразилии, США, Китая, Индии, Южной Кореи, Малайзии, Японии, Вьетнама, России, Сербии, Кыргизстана, Казахстана, Таджикистана, Турции, Туркменистана, а также из различных высших учебных заведений Узбекистана. В ходе олимпиады участники решали сложные и интересные математические задачи, демонстрируя свои знания.
30 мая состоялась торжественная церемония закрытия олимпиады. Мероприятие открыл математик, академик Академии наук Узбекистана, профессор Шавкат Аюпов, который отметил международное значение олимпиады и её роль в привлечении молодого поколения к науке. Также с приветственными словами выступили директор Центра исследований развития высшего образования Махмуджон Болтабоев, профессор Калифорнийского государственного университета и председатель жюри олимпиады Зоир Ибрагимов, а также исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета Сардор Ходжаниязов. Они вновь подчеркнули важную роль данной олимпиады в проведении научных соревнований для молодых учёных и студентов, а также отметили, что подобные мероприятия способствуют укреплению позиций нашей страны в мировой научной и образовательной среде.
Результаты III Международной математической олимпиады имени Аль-Хорезми были следующими:
По результатам командных соревнований олимпиады первое место занял Университет науки и технологии Китая, набравший 189 баллов из максимальных 210. Второе место занял Сеульский национальный университет Южной Кореи с 187 баллами. Третье место досталось Университету Нанкай из Китая, который набрал 186 баллов. Эти результаты были восприняты как большое достижение студентами и их наставниками, принимавшими участие в олимпиаде.
Кроме того, победители индивидуального конкурса также были достойно награждены. Участникам, которые полностью проявили свои знания и мастерство, вручили 10 золотых, 18 серебряных и 27 бронзовых медалей. Это ещё раз подтвердило высокий уровень знаний и навыков участников. Тренеры команд также получили признание и были достойно отмечены.
После официальной части торжественной церемонии закрытия III Международной олимпиады по математике имени Аль-Хорезми художественная программа продолжилась в более приподнятом настроении с национальными песнями и мелодиями. Традиционные и современные музыкальные выступления внесли особое разнообразие в мероприятие и оставили тёплые впечатления у участников и гостей.