Minnatdorlik va e’tirof: UrDUda ozarbayjonlik olimani kuzatish tadbiri oʻtkazildi
Joriy yilning 6-noyabridan 20-dekabriga qadar Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i, Folklor instituti katta ilmiy xodimi, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Ibrohimova Aynur Aydin qizi tomonidan oliygohning O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi 4-bosqich talabalari uchun “O‘zbek va ozarbayjon folklor aloqalari” fanidan dars mashg‘ulotlari olib borildi.
Mazkur darslar jarayonida talabalar qardosh xalqlarning folkloriy mushtarakligi, og‘zaki ijod namunalari, mavzu va obrazlar uyg‘unligi, shuningdek, ilmiy-taqqoshlama yondashuvlar bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Mashg‘ulotlar o‘zining mazmunan boyligi, interaktiv uslubi va ilmiy yangiligi bilan talabalar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi.
Bugun, 16-dekabr kuni dotsent Aynur Ibrohimovani kuzatish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Filologiya va san’at fakulteti dekani, professor D. G‘ayipov mehmon olimga chuqur minnatdorlik bildirib, xalqaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, tajriba almashish va munozarali mashg‘ulotlarni tashkil etish ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishda, yetuk mutaxassislar tayyorlashda muhim omil ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbir yakunida filologiya fanlari nomzodi Aynur Ibrohimovaga universitet rahbariyati va fakultet jamoasi nomidan tashakkurnoma hamda fakultetning esdalik sovg‘alari samimiy minnatdorlik ila topshirildi.
Mazkur tashrif va o‘tkazilgan mashg‘ulotlar Urganch davlat universitetida xalqaro ilmiy-ta’limiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qardosh xalqlar o‘rtasidagi madaniy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qildi.

Благодарность и признание: УрСУ провел мероприятие в честь азербайджанского ученого.
С 6 ноября по 20 декабря текущего года заведующая кафедрой международных отношений Азербайджанской национальной академии наук, старший научный сотрудник Института фольклора, кандидат филологических наук, доцент Иброхимова Айнур Айдын Кизи вела занятия по теме «Узбекско-азербайджанские фольклорные отношения» для студентов 4-го курса факультета узбекского языка и литературы Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни.
Сегодня, 16 декабря, состоялась церемония прощания с доцентом Айнур Иброхимовой. На мероприятии декан факультета филологии и искусств, профессор Д. Гайипов, выразил глубокую благодарность приглашенному ученому и подчеркнул, что укрепление международного сотрудничества, обмен опытом и организация дискуссий являются важными факторами повышения качества и эффективности образования и подготовки квалифицированных специалистов.
В завершение мероприятия кандидату наук в области филологии Айнур Иброхимовой было вручено благодарственное письмо и памятные подарки от факультета от имени руководства университета и преподавательского состава.
Этот визит и проведенные тренинги способствовали дальнейшему развитию международного научно-образовательного сотрудничества в Ургенчском государственном университете и укреплению культурных и образовательных связей между братскими народами.