Minnatdorlik va e’tirof: UrDUda ozarbayjonlik olimani kuzatish tadbiri oʻtkazildi
Joriy yilning 6-noyabridan 20-dekabriga qadar Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i, Folklor instituti katta ilmiy xodimi, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Ibrohimova Aynur Aydin qizi tomonidan oliygohning O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi 4-bosqich talabalari uchun “O‘zbek va ozarbayjon folklor aloqalari” fanidan dars mashg‘ulotlari olib borildi.
Mazkur darslar jarayonida talabalar qardosh xalqlarning folkloriy mushtarakligi, og‘zaki ijod namunalari, mavzu va obrazlar uyg‘unligi, shuningdek, ilmiy-taqqoshlama yondashuvlar bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Mashg‘ulotlar o‘zining mazmunan boyligi, interaktiv uslubi va ilmiy yangiligi bilan talabalar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi.
Bugun, 16-dekabr kuni dotsent Aynur Ibrohimovani kuzatish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Filologiya va san’at fakulteti dekani, professor D. G‘ayipov mehmon olimga chuqur minnatdorlik bildirib, xalqaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, tajriba almashish va munozarali mashg‘ulotlarni tashkil etish ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishda, yetuk mutaxassislar tayyorlashda muhim omil ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbir yakunida filologiya fanlari nomzodi Aynur Ibrohimovaga universitet rahbariyati va fakultet jamoasi nomidan tashakkurnoma hamda fakultetning esdalik sovg‘alari samimiy minnatdorlik ila topshirildi.
Mazkur tashrif va o‘tkazilgan mashg‘ulotlar Urganch davlat universitetida xalqaro ilmiy-ta’limiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qardosh xalqlar o‘rtasidagi madaniy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qildi.

Gratitude and recognition: UrSU held an event to observe an Azerbaijani scientist
From November 6 to December 20 of this year, the Head of the Department of International Relations of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Senior Researcher of the Institute of Folklore, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Ibrohimova Aynur Aydin kizi, conducted classes on the subject “Uzbek and Azerbaijani Folklore Relations” for 4th-year students of the Department of Uzbek Language and Literature of the university at the Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni.
Today, on December 16, a ceremony was held to observe the departure of Associate Professor Aynur Ibrohimova. At the event, the Dean of the Faculty of Philology and Arts, Professor D. Gayipov expressed deep gratitude to the guest scientist and emphasized that strengthening international cooperation, exchange of experience and organizing debates are important factors in improving the quality and efficiency of education and training qualified specialists.
At the end of the event, Candidate of Philological Sciences Aynur Ibrohimova was presented with a letter of thanks and souvenirs from the faculty on behalf of the university management and the faculty team.
This visit and the training sessions served to further develop international scientific and educational cooperation at Urgench State University and strengthen cultural and educational ties between fraternal peoples.