Seminarda “Roman–german filologiyasi” kafedrasi o'qituvchisi Sobirov Usmon Sotiboldiyevichning " Chet tili darslarida gapirish ko'nikmasini rivojlantiruvchi mashqlar” mavzusidagi ma’ruzasi tinglandi.
Ma’ruzada gapirish ko‘nikmasini shakllantirishga qaratilgan mashqlarning turlari, ularning dars jarayonidagi o‘rni hamda talabalarning nutqiy faolligini oshirishdagi ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berildi.
Dialog va monolog mashqlari, juftlik va guruhli ishlash, rolli o‘yinlar, muammoli vaziyatlar asosida nutqiy mashqlar, savol-javoblar hamda erkin suhbatlar orqali talabalarning og‘zaki nutqini rivojlantirish imkoniyatlari yoritib berildi.
Kafedra professor-o'qituvchilari mavzu yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirdilar. Ilmiy-uslubiy seminar qizg'in tarzda o'tdi.

В кафедре «Романо-германская филология» факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни 9 января в аудитории 430 состоялся очередной научно-методический семинар.
На семинаре была заслушана лекция преподавателя кафедры «Романо-германская филология» Собирова Усмона Сотиболдиевича на тему «Упражнения, развивающие навыки говорения на занятиях по иностранному языку».
В докладе была представлена подробная информация о видах упражнений, направленных на формирование навыков говорения, их роли в учебном процессе, а также об их значении в повышении речевой активности студентов.
Были освещены возможности развития устной речи студентов с помощью диалогических и монологических упражнений, парной и групповой работы, ролевых игр, речевых заданий на основе проблемных ситуаций, вопросов и ответов, а также свободных бесед.
Преподаватели кафедры высказали свои мнения и замечания по данной теме. Научно-методический семинар прошёл в оживлённой и активной атмосфере.