UrDU va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik o‘rnatildi
Joriy yilning 10-12 iyun kunlari Ispaniya Qirolligida O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari rektorlarining birinchi forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur xalqaro forumda O‘zbekistondan 30 nafarga yaqin oliy ta’lim muassasalari rektorlari, jumladan, Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova ham ishtirok etdi.
Forum doirasida rektor F.Madrahimova Ispaniyaning qator nufuzli universitetlari rahbariyati bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuvlarda oliy ta’lim, ilm-fan, akademik almashinuv va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muhim kelishuvlarga erishildi. Jumladan, Rey Xuan Karlos universiteti, Kadis universiteti hamda Saragosa universiteti bilan  hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Ushbu kelishuvlar Urganch davlat universitetining xalqaro hamkorlik geografiyasini yanada kengaytirish, ta’lim va ilm-fan sohasida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, universitetning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Установлено сотрудничество с УрГУ и высшими учебными заведениями Испании
10-12 июня текущего года в Королевстве Испания состоялся первый форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Испании. В этом международном форуме приняли участие около 30 ректоров высших учебных заведений Узбекистана, в том числе ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова.
В рамках форума ректор Ф. Мадрахимова провела встречи и переговоры с руководством ряда престижных университетов Испании.  В ходе встреч были достигнуты важные договоренности, направленные на развитие высшего образования, науки, академического обмена и международного сотрудничества. В частности, подписаны соглашения о сотрудничестве с Университетом Рей Хуан Карлос, Университетом Кадиса и Университетом Сарагосы.
Эти соглашения послужат дальнейшему расширению географии международного сотрудничества Ургенчского государственного университета, реализации новых совместных проектов в сфере образования и науки, а также укреплению престижа университета на международной арене.