UrDU, XCMG kompaniyasi hamda Xuzhou universiteti o‘rtasida uch tomonlama shartnoma imzolandi
18-iyun kuni Toshkent shahrida bo’lib o’tgan beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Xitoyning XCMG kompaniyalar guruhi rahbarlari o’rtasida hamkorlik bitimi imzolandi.
Shundan so’ng, ushbu bitim asosida Urganch davlat universiteti, Xitoyning XCMG kompaniyalar guruhi va Xuzhou texnika universiteti o’rtasida uch tomonlama shartnoma imzolandi.
Mazkur shartnoma doirasida 2026-2027 o’quv yilidan boshlab Urganch davlat universiteti, Xitoyning Xuzhou texnika universiteti hamda XCMG kompaniyalar guruhi bilan yangi o’quv yilidan 2+1+1 qo’shma dasturi asosida texnika va mashinasozlik yo‘nalishlarida xalqaro standartlarga mos, amaliy ko‘nikmaga ega mutaxassislar tayyorlash belgilangan. Ushbu qo’shma dasturda talabalarning dual ta’limi asosiy maqsad qilib belgilangan.

Подписано трёхстороннее соглашение между УрГУ, компанией XCMG и Университетом Хучжоу
18 июня в рамках пятого Ташкентского международного инвестиционного форума в Ташкенте было подписано соглашение о сотрудничестве между руководителями Министерства высшего образования, науки и инноваций и китайской группы компаний XCMG.
После этого на основе этого соглашения был подписан трехсторонний договор между Ургенчским государственным университетом, китайской группой компаний XCMG и Хучжоуским техническим университетом.
В рамках данного соглашения, начиная с 2026-2027 учебного года, предусмотрена подготовка специалистов с практическими навыками, соответствующих международным стандартам в области техники и машиностроения на основе совместной программы 2+1+1 с Ургенчским государственным университетом, Хучжоуским техническим университетом Китая и группой компаний XCMG. В данной совместной программе основной целью определено дуальное образование студентов.