2020 yil 20 iyun kuni Xorijiy filologiya fakultetida Filologiya fanlari doktori Choʼponov Otanazar Otajonovichning 60 yoshiga bagʼishlangan “Zamonaviy filologiyaning nazariy va amaliy muammolari” mavzusida Zoom dasturi orqali ilmiy-nazariy konferentsiya o
2020 yil 20 iyunь kuni Xorijiy filologiya fakulьtetida Filologiya fanlari doktori Choʼponov Otanazar Otajonovichning 60 yoshiga bagʼishlangan “Zamonaviy filologiyaning nazariy va amaliy muammolari” mavzusida Zoom dasturi orqali ilmiy-nazariy konferentsiya oʼtkazildi. Konferentsiya yuksak saviyada oʼtkazildi va Urganch davlat universiteti rektori B. Аbdullaevning kirish soʼzi bilan boshlanib, unda Xorazm viloyati hokimi oʼrinboosari professor S.K. Salaev, Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi akademigi, professor А. Sadullaev, OʼzDJTU professori D.S. Qulmamatov, Termiz davlat universiteti professori P.Oʼ. Bakirov, Urganch davlat universiteti professorlari X. Bobojonov, O. Jumaniyozov, Z. Doʼsimov, Filologiya fakulьteti dotsenti D.Q. Gʼayipov va Xorijiy filologiya fakulьteti dekani Z.O. Jumaniyozov, Xorijiy filologiya, Filologiya hamda Pedagogika fakulьteti tilshunos va adabiyotshunos professor-oʼqituvchilari oʼz maʼruzalari bilan ishtirok qildilar.

20 июня 2020 года на факультете Зарубежной филологии состоялась научно-теоретическая конференция «Теоретические и практические проблемы современной филологии», посвященная 60-летию доктора филологических наук Чупонова Отаназара Отаджоновича.
20 июня 2020 года на факультете Зарубежной филологии состоялась научно-теоретическая конференция «Теоретические и практические проблемы современной филологии», посвященная 60-летию доктора филологических наук Чупонова Отаназара Отаджоновича. Конференция прошла на высоком уровне, которую  с вступительной речью открыл  ректор Ургенчского государственного университета Б.И. Абдуллаев. На ней с докладами выступили заместитель хокима Хорезмской области профессор С.К. Салаев, академик Академии наук Узбекистана, профессор А. Садуллаев, профессор Узбекского государственнолго университета мировых языков Д.С. Кулмаматов, профессор Термезского государственного университета П.У. Бакиров, профессора Ургенчского государственного университета Х. Бабаджанов, О. Жуманиязов, З. Дусимов, декан факультета Филологии доцент Д.К. Гайипов и декан факультета Зарубежной филологии доцент З.О. Джуманиязов, лингвисты и литературоведы факультетов Зарубежной филологии, Филологии и Педагогики.