Teatr bu ibratxonadir!
Teatr har bir davrda, hayotiy saboqlar beruvchi jonli vosita hisoblangan. Inson ma’naviyati yuksalishida ham uning o‘rni bo‘lakcha. Bu haqda ma’rifatparvar Mahmudxo‘ja Behbudiy “Teatr bu ibratxonadir” deb bejiz ta’kidlamagan.
Darhaqiqat, teatr ibrat va ma'naviyat maskani. Yoshlarimiz ma'naviyatini yuksaltirish,  ularda vatanparvarlik tuyg'usini shakllantirish hamda bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida joriy yilning 23-aprel sanasida Urganch davlat universitetining “Madaniyat va san’at muassasalarini tashkil etish hamda boshqarish” yo‘nalishi 201,202-guruh talabalari Xorazm viloyat musiqali drama  teatriga tashrif buyurib, Mahmudxo`ja Behbudiyning "Padarkush" nomli spektaklini tomosha qildilar.
Talabalar spektaklni zo‘r qiziqish bilan tomosha qilishdi. Bu tashrif talabalarda katta taassurotlar uyg‘otdi, mushohadaga chorladi. Bu taassurotlar ularni teatrga bo‘lgan mehrlarini yanada yuksaltirgan bo‘lsa ajab emas.

Театр – сцена примера!
Театр считался в каждую эпоху живой средой, преподающий жизненные уроки.  Театр играет важную роль в развитии духовности человека.  Об этом недаром говорил просветитель Махмудходжа Бехбуди: “Театр – сцена примера”.
Действительно, театр - это обитель примеров и духовности. В целях повышения духовности нашей молодежи, формирования у них чувства патриотизма и организации содержательного досуга 23 апреля текущего года студенты 201 и 202 групп направления “организация и управление учреждениями культуры и искусства” Ургенчского государственного университета посетили Хорезмский областной музыкально-драматический театр имени Агахи и посмотрели спектакль Махмудходжи Бехбуди "Падаркуш".
Студенты с большим интересом наблюдали за спектаклем. Данный визит произвел большое впечатление на студентов. Неудивительно, что эти впечатления еще больше увеличили любовь к театру.