Xorazm viloyatida saylov komissiyalari a’zolari uchun o‘quv mashg‘ulotlarining har bir kuni qiziqarli o‘tmoqda
Ma’lumki, shu yilning 17-18-19 may kunlari TATU Urganch filialida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi yuzasidan Xorazm viloyati trenerlari uchun seminar-trening mashg‘ulotlari boshlandi.
Seminarning uchinchi kuni ham birinchi-ikkinchi kundagi kabi dolzarb mavzulardagi ma’ruzalarga, bahs-munozaralarga boy bo‘ldi. Unda Toshkent davlat yuridik universiteti professori Eshmuhammad Qodirov, viloyat hokimligi mas’ullari, hududiy trenerlar, Shovot, Yangiariq, Yangibozor, Urganch, Tuproqqal’a, Xazorasp, Xonqa, Xiva tumanlari sektorlari rahbarlarining o‘rinbosarlari, shahar va tuman hokimlarining ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosarlari, hokimlarning jamoatchilik bo‘yicha maslahatchilari, tashkiliy-nazorat guruhi vakillari, jami 86 nafari kishi ishtirok etmoqda.
Seminar mashg‘ulotlarining uchinchi kunida ma’ruzachilar X.Ro‘zmetov “Muddatidan oldin ovoz berishni tashkil etish, saylov kuniga tayyorgarlik”, D.Bekchanov “Saylovchilar ro‘yxati bilan ishlash”, U.Fozilov “Saylov kuni ovoz berishni tashkil qilish tartibi”, E.Qodirov “Saylov natijalarini aniqlash va e’lon qilish tartibi” to‘g‘risida ma’ruza qildilar va amaliy mashg‘ulotlar, savol-javoblar o‘tkazdilar.
Mashg‘ulotlar zarur jihoz va vositalar (proyektor, elektron doska, kompyuter, marker, ichimlik suvi, perometr dizenfeksiya vositalari, dozatorlar hamda antiseptiklar) bilan to‘liq ta’minlangan auditoriyalarda olib borilmoqda.

Обучающие занятия членов избирательной комиссии Хорезмской области проходят очень интересно и увлекательно
Как известно, 17-18-19 мая текущего года в Ургенчском филиале ТУИТ начался семинар-тренинг для тренеров Хорезмской области по выборам Президента Республики Узбекистан.
Третий день семинара, как и первый, и второй дни, был насыщен встречами, дискуссиями и презентациями. На семинаре участвуют 86 человек, среди них профессор Ташкентского государственного юридического университета Эшмухаммад Кадыров, главы администраций областей, региональные тренеры, заместители руководителей Шаватского, Янгиарыкского, Янгибазарского, Ургенчского, Хивинского, Тупраккалинского, Хазараспского, Ханкинского секторов, хакимы городов и районов, общественные советники областного хакима, а также представители организационно-контрольной группы.
В третий день семинара выступили с докладами Х.Рузметов «Организация досрочного голосования, подготовка ко дню выборов», Д.Бекчанов «Работа со списками избирателей», У.Фозилов «Порядок организации голосования в день выборов», Е.Кадыров «Порядок определения и объявления результатов выборов», также ими были проведены практические занятия, вопросно-ответные беседы.
Занятия проводятся в аудиториях, оборудованных необходимым оборудованием и приспособлениями для работы (проектор, доска, компьютер, маркер, питьевая вода, дезинфицирующие средства, дозаторы и антисептики).