Bugun Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova raisligida rektor huzuridagi kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.   Yig‘ilish avvalida tashkiliy masalalarga to‘xtalib o‘tildi. Xususan, yangi tayinlangan rahbar xodimlar jamoaga tanishtirildi. Shuningdek, universitetning yangilangan tashkiliy tuzilmasi masalalari hamda universitet tarixiga bag‘ishlangan "UrDU: Bir asrlik tarix" kitobni nashr etish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Kun tartibidan yoshlar bandligini ta’minlash, rahbar xodimlarga biriktirilgan yoshlar bilan manzilli ishlash samaradorligini oshirish masalalari ham o‘rin oldi. Mazkur yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilinib, kelgusidagi vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilish davomida prorektorlar tomonidan o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha axborot va hisobotlar taqdim etildi. Xususan, 2025/2026-o‘quv yili bahorgi semestr yakuniy nazoratlarini va bitiruvchi bosqich talabalari uchun Yakuniy davlat attestatsiyasi jarayonlarining tashkil etilishi, o‘tkazilish holati va natijalari, Iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlash va nomdor stipendiyalarga   tavsiya etish holati, Yozgi ta’tilni mazmunli va samarali o‘tkazishga qaratilgan “Dolzarb 90 kun” amaliy tadbirlar dasturi, iyun – “Yoshlar va Giyohvandlikka qarshi kurashish oyligi” munosabati bilan belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida bajarib borish kabi masalalar koʻrib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi barcha masalalar yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriq va ko‘rsatmalar berilib, belgilangan vazifalarning ijrosini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.

Сегодня под председательством ректора Ургенчского государственного университета Ферузы Мадрахимовой состоялось очередное заседание Совета при ректоре. В начале заседания были рассмотрены организационные вопросы. В частности, коллективу были представлены вновь назначенные руководящие сотрудники. Также обсуждались вопросы, связанные с обновлённой организационной структурой университета, а также с изданием книги «УрГУ: вековая история», посвящённой истории университета.
В повестку дня были включены вопросы обеспечения занятости молодёжи и повышения эффективности адресной работы с молодыми людьми, закреплёнными за руководящими сотрудниками. Проведённая работа по данному направлению была проанализирована, а также определены дальнейшие задачи.
В ходе заседания проректоры представили информацию и отчёты по курируемым направлениям деятельности. В частности, были рассмотрены вопросы организации, проведения и результатов итогового контроля весеннего семестра 2025/2026 учебного года, а также процессы Итоговой государственной аттестации выпускников. Кроме того, обсуждались меры по поддержке талантливых студентов и их выдвижению на именные стипендии, реализация программы практических мероприятий «Актуальные 90 дней», направленной на содержательную и эффективную организацию летних каникул, а также своевременное выполнение задач, определённых в рамках июня — Месяца молодёжи и борьбы с наркоманией.
По итогам заседания ответственным лицам были даны конкретные поручения и указания по всем вопросам повестки дня. Особое внимание было уделено необходимости своевременного и качественного исполнения поставленных задач.