Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedra o‘qituvchisi Saparbayev.Z "Piyoz ko’chatidan yetishtirish texnologiyasini “Venn diagrammasi “ metodi yordamida " ilmiy-nazariy seminari
Bugungi kunda dunyo bo’yicha 886,9 mln. gektar maydonlarda tuproqqa ishlov berilib, qishloq xo’jaligi mahsulotlari yetishtiriladi. Uning 43,8 foiz qismida yangi rusurstejamkor, minimal va nol texnologiyalari hamda ularni amalga oshiradigan texnika vositalari joriy etilgan. Ushbu zamonaviy texnologiyalar 118 mln. gektar maydonlarda tuproqning unumdorligini saqlash bilan bir vaqtda yetishtirilayotgan mahsulot tannarxini o’rtacha 25 foizga kamaytirish imkonini beradi.Shunga qaramasdan hozirgi kunda XXI-asrning eng katta muammosibutun jahonda oziq – ovqat inqirozi muammosi vujudga keldi va u haligacha davom etmoqda.
Muammoning asosiy sabablari:
1) Jahonda 1970 yili 3,5 mlrd. aholi yashagan bo’lsa, hozirda bu ko’rsatkich
7,5 mlrd.dan oshib ketdi. Bu ko’rsatkich 2050 yilga borib 10 mlrd. ga etishi Ular mustaqil o’z guruhi bilan birgalikda mavzuni tahlil qiladilar, tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va dars tugashiga 20 minut qolganda guruhlar bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.

Сапарбаев З., преподаватель кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, научно-теоретический семинар «Технология выращивания лука из рассады методом «диаграммы Венна»
Сегодня в мире проживает 886,9 миллиона человек. почва обрабатывается и на гектарах земли выращивается сельскохозяйственная продукция. В 43,8 процента из них внедрены новые энергосберегающие, минимальные и нулевые технологии и технические средства, их реализующие. Эти современные технологии стоят 118 млн. руб. при сохранении плодородия почвы на гектарах площадей это позволяет снизить себестоимость выращиваемой продукции в среднем на 25%. Однако самая большая проблема XXI века – проблема продовольственного кризиса – возникла во всем мире и в настоящее время. это все еще продолжается.
Основные причины проблемы:
1) 3,5 миллиарда в мире в 1970 году. если бы население жило, это текущий показатель
превысило 7,5 млрд. К 2050 году этот показатель достигнет 10 миллиардов. Они самостоятельно вместе со своей группой анализируют тему, спрашивают преподавателя о недоразумениях и за 20 минут до окончания урока группы отвечают друг другу на вопросы и оцениваются.