Urganch davlat universitetida ispaniyalik professor Pedro-Xose Torres Vilyarroya ishtirokida ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi
Bugun, 26-may kuni Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti "Algebra va matematik injiniring" kafedrasida xorijlik taniqli olim ishtirokida yuqori saviyali ilmiy seminar o‘tkazildi.
Seminarda xalqaro miqyosdagi hamkorlik doirasida universitetimizda mehmon bo‘lib turgan Ispaniyaning nufuzli Granada universiteti “Amaliy matematika” kafedrasi professori Pedro-Xose Torres Vilyarroya (Pedro-Jose Torres Villarroya) ma’ruza qildi.
Olim o‘zining "Periodic solutions for the Lorentz force equation" mavzusidagi taqdimotida Lorens kuchi tenglamasi uchun davriy yechimlarni topishning zamonaviy va ilg‘or matematik usullari haqida batafsil ma’lumot berdi. Differensial tenglamalar va fundamental fizika kesishmasidagi dolzarb masalalarga bag‘ishlangan ushbu ma’ruza ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Tadbirda "Algebra va matematik injiniring" kafedrasi professor-o‘qituvchilari, yosh tadqiqotchilar, magistrlar va bakalavr talabalari faol ishtirok etdilar. Seminar yakunida tinglovchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar va xorijlik mutaxassis bilan qizg‘in ilmiy bahs-munozara olib bordilar.
Bu kabi xalqaro seminarlar universitetimiz ilmiy salohiyatini yuksaltirish hamda yosh olimlarimizning jahon ilm-fan integratsiyasiga kirishishida muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В УрГУ состоялся научный семинар с участием испанского профессора Педро-Хосе Торреса Вильярройи
Сегодня, 26 мая, на кафедре «Алгебра и математический инжиниринг» физико-математического факультета Ургенчского государственного университета прошел научный семинар высокого уровня с участием зарубежного ученого.
На семинаре с докладом выступил профессор кафедры «Прикладная математика» престижного Гранадского университета (Испания) Педро-Хосе Торрес Вильярройя (Pedro-Jose Torres Villarroya), находящийся в нашем университете в рамках международного сотрудничества.
В своей презентации на тему "Periodic solutions for the Lorentz force equation" испанский ученый подробно изложил современные математические методы поиска периодических решений для уравнения силы Лоренца. Лекция, посвященная актуальным задачам на стыке дифференциальных уравнений и фундаментальной физики, вызвала большой интерес у участников.
В мероприятии приняли участие профессора, преподаватели, молодые исследователи, магистранты и студенты бакалавриата кафедры. В завершение семинара слушатели получили подробные ответы на свои вопросы и провели активную научную дискуссию с зарубежным гостем.
Проведение подобных международных семинаров служит важным фактором повышения научного потенциала университета и успешной интеграции молодых ученых в мировое научное сообщество.