Oʼzbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.А.Karimovning 2001 yil 18 yanvardagi “Milliy istiqlol gʼoyasi: asosiy tushuncha va tamoyillar” fani boʼyicha taʼlim dasturlarini yaratish va Respublika taʼlim tizimiga joriy etish toʼgʼrisida”gi Farmoyishiga asosan 2000-2001 oʼquv yilining 2-chi yarmidan mazkur fan Oliy taʼlimning bakalavriat va magistratura mutaxassisligining barcha yoʼnalishlarida oʼqitila boshlandi.
2001-2002 oʼquv yilidan boshlab “Milliy istiqlol gʼoyasi, huquq va maʼnaviyat asoslari” bakalavriat yoʼnalishi tashkil qilindi. Kafedra ham shu davrdan boshlab “Falsafa”, “Falsafa va huquq”, “Oʼzbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi va milliy gʼoya”, “Milliy istiqlol gʼoyasi, huquq va maʼnaviyat asoslari”, 2012 yildan esa “Milliy gʼoya, maʼnaviyat asoslari va huquq taʼlimi” nomi bilan mutaxassis kadrlar tayyorlovchi kafedra sifatida faoliyat koʼrsatmoqda.

Согласно Указу первого Президента Республики Узбекистан И.А.Каримова от 18 января 2001 года о создании образовательных программ по предмету «Идея национальной независимости: основные понятия и принципы» и внедрении ее в В системе образования республики данный предмет - со второй половины 2000-2001 учебного года.Началось преподавание по всем направлениям бакалавриата и магистратуры высшего образования.
С 2001-2002 учебного года была создана бакалаврская программа «Идея национальной независимости, право и нравственные основы». С тех пор на кафедре преподаются «Философия», «Философия и право», «Теория и национальная идея построения демократического общества в Узбекистане», «Идея национальной независимости, основы права и нравственности», и с 2012 года «Национальная идея, основы нравственности и правового воспитания» действует как кафедра подготовки специалистов под наименованием