Oʼzbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.А.Karimovning 2001 yil 18 yanvardagi “Milliy istiqlol gʼoyasi: asosiy tushuncha va tamoyillar” fani boʼyicha taʼlim dasturlarini yaratish va Respublika taʼlim tizimiga joriy etish toʼgʼrisida”gi Farmoyishiga asosan 2000-2001 oʼquv yilining 2-chi yarmidan mazkur fan Oliy taʼlimning bakalavriat va magistratura mutaxassisligining barcha yoʼnalishlarida oʼqitila boshlandi.
2001-2002 oʼquv yilidan boshlab “Milliy istiqlol gʼoyasi, huquq va maʼnaviyat asoslari” bakalavriat yoʼnalishi tashkil qilindi. Kafedra ham shu davrdan boshlab “Falsafa”, “Falsafa va huquq”, “Oʼzbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi va milliy gʼoya”, “Milliy istiqlol gʼoyasi, huquq va maʼnaviyat asoslari”, 2012 yildan esa “Milliy gʼoya, maʼnaviyat asoslari va huquq taʼlimi” nomi bilan mutaxassis kadrlar tayyorlovchi kafedra sifatida faoliyat koʼrsatmoqda.

According to the Decree of the first President of the Republic of Uzbekistan, I.A. Karimov, dated January 18, 2001, on the creation of educational programs for the subject "The idea of national independence: basic concepts and principles" and its introduction into the Republic's education system, this subject is from the second half of the 2000-2001 academic year. Teaching began in all areas of undergraduate and graduate specialization of higher education.
From the 2001-2002 academic year, the undergraduate course "The idea of national independence, law and moral foundations" was established. Since then, the department has been teaching "Philosophy", "Philosophy and Law", "Theory and National Idea of Building a Democratic Society in Uzbekistan", "Idea of National Independence, Fundamentals of Law and Morality", and since 2012 "National Idea, Fundamentals of Morality and Legal Education". operates as a specialist training department under the name