Tashrif avvalida delegatsiya a`zolari: Kaliforniya davlat universiteti prezidenti maslahatchisi, professor Morteza Rahmatian, professor Marcia Kathryn Lucas hamda professor Zoir Ibragimovlar Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev qabulida bo`lib, o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashning ahamiyati, ikki universitet o‘rtasida ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash xususida muzokaralar olib bordilar.
Shundan so`ng, delegatsiya a`zolari UrDU Madaniyat saroyida universitet professor-o`qituvchilari bilan uchrashuv o`tkazib, unda professor Morteza Rahmatian Kaliforniya davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, ichki strukturasi, ta`lim jarayonlari, talabalar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar yuzasidan taqdimot qildi.
Kunning ikkinchi yarmida Turizm va iqtisodiyot fakulteti professor o`qituvchilari bilan davra suhbati tashkil qilindi. Uchrashuv savol-javob, o`zaro tajriba almashish shaklida bo`lib, unda zamonaviy o‘qitish uslublari va tizimlaridan foydalanish, ta’lim sohasida innovatsion texnologiyalarni qo‘llash, o‘quv rejalari va dasturlarini takomillashtirish, tajriba almashish, o‘qituvchilar, xodimlar, doktorantlar va magistrantlar uchun qisqa muddatli ilmiy va o‘quv amaliyotlari hamda malaka oshirishni tashkil etish, ilmiy anjumanlar va ilmiy seminarlar haqida o`zaro ma’lumot almashdilar.
Viloyat OTMlarida ta’limning kredit-modul tizimini, onlayn va masofaviy ta’limni, moliyaviy va boshqaruv erkinligini joriy qilishda, akademik erkinlikni joriy qilishda, bitkazuvchilarni ish bilan ta’minlashda, xayriya (Endaument) fondlarini tashkil qilish hamda bitkazuvchilar (Alumni) bilan ishlashni yo‘lga qo‘yishda AQSH tajribasini o`rganishda ushbu uchrashuv samarali ahamiyatga ega bo`ldi.

On August 4, a delegation from California state university visited Urgench state university.
At the beginning of the visit, the Rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev received the members of the delegation: Advisor to the President of California State University, Professor Morteza Rahmatian, Professor Marcia Kathryn Lucas and Professor Zoir Ibragimov, and discussed the importance of further strengthening cooperation, the development of cooperation between the two universities in the field of education and science, the training of highly qualified specialists.
After that, the members of the delegation met with university professors at the Culture Hall of UrSU, where Professor Morteza Rahmatian made a presentation on the current activities of the California State University, its internal structure, educational processes, opportunities and conditions for students.
In the afternoon, a round table discussion was organized with professors and teachers of the Faculty of Tourism and Economics. The meeting was held in the form of questions-answers, and exchange of experiences, they shared information about the use of modern teaching methods and systems, the use of innovative technologies in education, improvement of curricula and programs, exchange of experiences, short-term scientific and educational internships and training for teachers, staff, doctoral students and masters, organization of scientific conferences and scientific seminars.
This meeting had great importance in studying the experience of the United States in order to introduce the credit-module system of education in regional universities, online and distance learning, financial and managerial freedom, academic freedom, employment of graduates, organization of endowment funds and work with graduates (Alumni)..