Xalqaro aloqalarni takomillashtirish va kengaytirish - davr talabi
Mamlakatimizda yosh avlodning jahon ilm-fani yutuqlari va ilg‘or texnologiyalardan keng foydalanish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash uchun chet tillarni o‘qitish va o‘rganish sharoitlari yildan yilga takomillashib bormoqda. Prezidentimiz  Sh.Mirziyoyevning 2021-yil 19-maydagi  “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5117-sonli qarori  xorijiy tillarni o‘rganishni va ommalashtirishni yanada mustahkamlab qo`ydi.
Xorijiy tillarni takomillashtirish va kengaytirish borasida Urganch davlat universitetida ham ko`plab samarali ishlar olib borilmoqda.
UrDU "Roman-german filologiyasi" kafedrasi ingliz tili o'qituvchisi, AQSh elchixonasining  "Urgench English Access Microscholarship" dasturi koordinatori Feruza Masharipova 2021-yilning 16-iyuldan 16-avgustiga qadar Ostindagi Texas universitetida malaka oshirib qaytdi.
Ostindagi Texas universiteti dunyoning eng yaxshi 100 ta universitetlari ro'yxatiga kiritilgan.
Masharipova Feruza ushbu malaka oshirish dasturida yangi o'qitish metodologiyasi, dars o'qitishning yangicha yondashuvlari jumladan, ikkinchi tilni egallash usullari, tinglash va gapirish, o'qish va yozishni, grammatika va talaffuzni o'qitishni o'rgandi.
O'qituvchi Masharipova Feruza AQShning Toshkentdagi elchixonasidan  o'qituvchilar va dastur (Access) koordinatorlari uchun yaratilgan ushbu ajoyib imkoniyatlardan shuningdek,  Texas universiteti professorlari Dr. Melissa Ferro, Dr. Meghan Ackley, Dr. Jennifer Jones, Dr. Fotini Terza, Dr, Sarah Episcopo,  Dr. Michael Smith, Dr. Thomas Garza, Dr. Orlondo Kelm hamda dastur koordinatorlari Rachelle Bumgardner va Kelly Martinlarning trening va ma`ruzalaridan juda minnatdor!
Feruza Masharipova professional o'qituvchilar o'z darslarini san'atga va fanga aylantira olishini ta`kidlaydi.

Улучшение и расширение международных отношений - требование времени
В нашей стране с каждым годом совершенствуются условия обучения и изучения иностранных языков для широкого использования достижений мировой науки и передовых технологий подрастающего поколения, а также подготовки высококвалифицированных кадров.
Постановление Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева от 19 мая 2021 года № ПП-5117 «О мерах по поднятию на качественно новый уровень деятельности по популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан» дополнительно усилили изучение и популяризацию иностранных языков.
В Ургенчском государственном университете ведется эффективная работа по совершенствованию и расширению изучения иностранных языков.
Преподаватель английского языка кафедры романо-немецкой филологии и координатор "Urgench English Access Microscholarship" в Ургенче при посольстве США Феруза Машарипова вернулась с стажировки в Техасском университете в Остине.
Техасский университет в Остине входит в список 100 лучших университетов мира.
В рамках программы повышения квалификации Машарипова Феруза изучила новые методики преподавания, новые подходы к обучению языкам, включая овладение вторым языком, аудирование и говорение, чтение и письмо, грамматику и произношение.
Машарипова Феруза благодарна Посольству США в Ташкенте за создание таких невероятных возможностей для координаторов программ и учителей, также выражает благодарность преподавателям Техасского университета Dr. Мелиссу Ферро, Dr. Меган Экли,  Dr.Дженнифер Джонс, Dr. Фотини Терца, Dr. Сара Епископо, Dr. Майклу Смит, Dr. Томасу Гарза, Орлондо Келму и координаторам программы Рашелю Бумгарднер и Келли Мартин.
Феруза Машарипова утверждает, что профессиональные учителя могут превратить свои занятия в искусство и науку.
Кафедра романо-германской филологии совместно с UT Global Texas разработала планы действий на будущее.