O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yildagi 22-maydagi  304-sonli  hamda 2020-yil  6-noyabrdagi  696-sonli  qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta`minlash maqsadida joriy yilning 23-sentabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligining hududlarni innovatsion rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Yusupov Qudratjon Muxammadqodirovich Urganch davlat universiteti tayanch doktorantlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda shuningdek, UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Zafar Shavkatovich Ibragimov, Innovatsion rivojlanish vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi xodimi San’atbek Raxmonov, Ilmiy ishlar, innovatsiyalar va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Yulduz Djumaniyazovalar ham ishtirok etdilar.
Mazkur uchrashuvda tayanch doktorantlarning ilmiy ishlari monitoringi  natijalari o`rganildi. Qolaversa, ilmiy izlanuvchilarning ilmiy tadqiqot ishlaridan olingan natijalarni ishlab chiqarishga va hudud muammolarini hal qilishga yo‘naltirish, o‘z muddatida himoya qilish bilan bog‘liq muammolar to‘g‘risida fikr yuritildi.  Bundan tashqari, ilmiy laboratoriyalardan unumli foydalanish va maqola chop qilish, ilmiy loyihalar, grantlar hamda ixtirolar bo‘yicha takliflar o‘rtaga tashlandi.

Отслеживание эффективности системы послевузовского образования
В целях обеспечения реализации задач, поставленных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года No 304 и 6 ноября 2020 года No 696, 23 сентября Юсупов Кудратджоном Мухаммадкадирович встретился с докторантами Ургенчского государственного университета.
На встрече также присутствовали Зафар Шавкатович Ибрагимов, проректор по научной работе и инновациям УрГУ, Санатбек Рахмонов, сотрудник Хорезмского областного управления Министерства инновационного развития, Юлдуз Джуманиязова, начальник управления по науке, инновациям и обучению. научно-педагогических кадров.
На встрече были изучены результаты мониторинга научно-исследовательской работы основных докторантов. Кроме того, обсуждались вопросы ориентации исследователей на получение результатов исследований и решение региональных проблем, а также своевременной защиты. Кроме того, были внесены предложения по эффективному использованию научных лабораторий и публикации статей, исследовательских проектов, грантов и изобретений.