Mamlakatimizda ulkan o'zgarishlar ro'y berayotgan, yoshlar jamiyat hayotida tobora faollashib, o'z o'rniga ega bo'lib borayotgan bir vaqtda ayrim irodasi sust o'smirlarimiz giyohvandlik balosiga mubtalo bo'layotgani barchamizni tashvishga soladi. Zero, og'u inson jismini qanchalik xarob qilsa, xuddi shunday jamiyatga ham mislsiz darajada zarar etkazadi. Bu ofatga qarshi kurashish o'zini shu yurt farzandiman deb bilgan har bir insonning burchidir.
2021-yilning 13-oktabrida Urganch davlat universitetida “Biz yoshlar giyohvandlikka qarshi birgalikda kurashamiz” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv va konsert dasturi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda so‘z olganlar, xususan, UrDU Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori Sanjar Davletov hamda tadbir mehmoni O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Jinoyat qidiruv xodimi  Shohrux Jo'rayevlar salbiy illatlar jumladan, giyohvandlik va uni oldini olish, “asr vabosi”ga qarshi kurashishda har bir fuqaro chetda turmasligi, giyohvandlikning yetkazadigan zarari son-sanoqsiz oqibatlari,  yoshlar bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishi hamda foydali mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanishlari lozimligi haqida atroflicha fikr bildirib, talaba-yoshlarni ogohlikka chaqirdilar.

We, the youth, fight together against drugs addiction!
At a time when great changes are taking place in our country, young people are becoming more active and gaining their own place in society, we are all concerned about the fact that some of our white-livered teenagers are addicted to drugs. After all, the more the toxic destroys the human body, the more damage it inflicts on society. Fighting against this addiction is the duty of everyone who considers himself a child of this country.
On October 13, 2021, Urgench State University hosted a spiritual-educational meeting and concert program on the theme “We, the youth, fight together against drug addiction!”.
Speakers at the event, in particular, UrSU Vice-Rector for Youth Issues, Spiritual and Educational Affairs Sanjar Davletov and a guest of the event, Criminal Investigation Officer of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan Shohrukh Juraev spoke about negative issues, including drug abuse and they stressed the need for every citizen to be involved in the fight against the "plague of the century", the countless consequences of drug addiction, the need for the youth to spend their free time meaningfully and engage in useful activities and called on the youth to be vigilant.