Urganch davlat universitetida “Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tili taraqqiyotining yangi bosqichi” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
2021-yilning 20-oktabr kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligiga bag‘ishlangan “Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tili taraqqiyotining yangi bosqichi” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjumanda tilshunos olimlar, shoirlar, sohaning yetuk mutaxassislari,  O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi hamda O‘zbekiston liberal demokratk partiyasi Xorazm viloyat bo‘limi vakillari hamda  Filologiya fakultetining professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Anjumanni Filologiya fakulteti dekani D.G‘ayipov olib bordi.
Konferensiyani UrDU Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori S.Davletov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Anjumanda so‘z olganlar, xususan, Xorazm viloyat hokimining Davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi R.Xudayberganov,   O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi raisi G.Ibodullayeva, taniqli shoirlar Q.Muhammadrizo hamda I.Ollaberganov,  Filologiya fakulteti dekani f.f.n., dots. D.G‘ayipov, “O‘zbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primov,  f.f.d., dots. A.O‘razboyev,  f.f.n., dots. S.Ro‘zimboyevlar “Ona tilimiz taraqqiyoti bo‘yicha viloyatimizda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”, “Til borki, o‘lmaydi millat”, “Istiqlol yillarida tilimiz takomili borasidagi davlat siyosati va galdagi vazifalar xususida”, “O‘zbek tilining ruhiy-ijtimoiy xususiyati haqida”, “Ogahiy asarlari mumtoz merosimiz tadqiqi va nashri kesimida”, “Til-davlat timsoli, mulki” shu va boshqa mavzularda maʼruzalar qildilar.
Shuningdek, tilimizning qadr-qimmatini asrash, bugungi globallashuv jarayonida tilda paydo bo‘layotgan nojo‘ya so‘zlarning ma’nosini o‘sib kelayotgan yosh avlodga tushuntirish, ona tilimizning o‘ziga xosligi, davlat tili nufuzi va maqomini oshirish borasida qilinayotgan islohotlarga to‘xtalib, shu vatanning har bir farzandi ona tilini sevishi, uning qadr-qimmatini joyiga qo‘yishda faol ishtirok etishi lozimligi haqida alohida ta’kidlandi. Anjuman davomida taniqli shoirlarning tilimizni madh etuvchi  ijod namunalari tinglandi.
Konferensiya yakunida o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligi munosabati bilan tashkil qilingan “Ona tili – millat ruhi” mavzusidagi insholar tanlovi, “Ona tilim abadiy” mavzusidagi video va audio she’rlar tanlovi g‘oliblarini taqdirlanib, diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.

Urgench State University held a scientific-practical conference on the topic “New stage of Uzbek language development in new Uzbekistan”
On October 20, 2021, the Culture Hall of Urgench State University hosted a scientific-practical conference "New stage of Uzbek language development in new Uzbekistan ", dedicated to the 32nd anniversary of the Uzbek language.
The conference was attended by scientists, poets, prominent specialists of the field, representatives of the Khorezm regional branch of the Writers ' Union of Uzbekistan, the Khorezm regional branch of the Liberal Demokratk Party of Uzbekistan, as well as faculties and students of the Philological faculty.
The conference was opened by the Vice-Rector for Youth Issues, Spiritual and Educational Affairs of UrSU S. Davletov.
Speakers at the conference, in particular, R.Khudayberganov, Adviser to the Khorezm Region Governor on State Language, G. Ibodullayeva, chairwoman of the Khorezm regional branch of the Writers' Union of Uzbekistan, well-known poets K.Muhammadrizo and I.Ollaberganov, Dean of the Faculty of Philology candidate of philological sciences, docent D.Gayipov, Head of the Department of Uzbek Linguistics, candidate of philological sciences, docent A.Primov, Ph.D. docent A.Orazboyev, Ph.D., docent S.Ruzimbaevs lectured on “Ona tilimiz taraqqiyoti bo‘yicha viloyatimizda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”, “Til borki, o‘lmaydi millat”, “Istiqlol yillarida tilimiz takomili borasidagi davlat siyosati va galdagi vazifalar xususida”, “O‘zbek tilining ruhiy-ijtimoiy xususiyati haqida”, “Ogahiy asarlari mumtoz merosimiz tadqiqi va nashri kesimida”, “Til-davlat timsoli, mulki” and other topics.
It was also emphasized that it is necessary to preserve the dignity of our language, to explain to the younger generation the meaning of the negative words appearing in the language in today's globalisation process, to address the reforms carried out to increase the prestige and status of our native language, and that every child of this country should love his native. During the conference, samples of works of famous poets praising our language were heard.
At the end of the conference, the winners of the essay contest " Ona tili – millat ruhi ", the contest of video and audio poems " Ona tilim abadiy " organized on the occasion of the 32nd anniversary of the Uzbek language were awarded diplomas and presents.