Urganch davlat universitetida “Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tili taraqqiyotining yangi bosqichi” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
2021-yilning 20-oktabr kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligiga bag‘ishlangan “Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tili taraqqiyotining yangi bosqichi” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjumanda tilshunos olimlar, shoirlar, sohaning yetuk mutaxassislari,  O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi hamda O‘zbekiston liberal demokratk partiyasi Xorazm viloyat bo‘limi vakillari hamda  Filologiya fakultetining professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Anjumanni Filologiya fakulteti dekani D.G‘ayipov olib bordi.
Konferensiyani UrDU Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori S.Davletov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Anjumanda so‘z olganlar, xususan, Xorazm viloyat hokimining Davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi R.Xudayberganov,   O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi raisi G.Ibodullayeva, taniqli shoirlar Q.Muhammadrizo hamda I.Ollaberganov,  Filologiya fakulteti dekani f.f.n., dots. D.G‘ayipov, “O‘zbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primov,  f.f.d., dots. A.O‘razboyev,  f.f.n., dots. S.Ro‘zimboyevlar “Ona tilimiz taraqqiyoti bo‘yicha viloyatimizda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”, “Til borki, o‘lmaydi millat”, “Istiqlol yillarida tilimiz takomili borasidagi davlat siyosati va galdagi vazifalar xususida”, “O‘zbek tilining ruhiy-ijtimoiy xususiyati haqida”, “Ogahiy asarlari mumtoz merosimiz tadqiqi va nashri kesimida”, “Til-davlat timsoli, mulki” shu va boshqa mavzularda maʼruzalar qildilar.
Shuningdek, tilimizning qadr-qimmatini asrash, bugungi globallashuv jarayonida tilda paydo bo‘layotgan nojo‘ya so‘zlarning ma’nosini o‘sib kelayotgan yosh avlodga tushuntirish, ona tilimizning o‘ziga xosligi, davlat tili nufuzi va maqomini oshirish borasida qilinayotgan islohotlarga to‘xtalib, shu vatanning har bir farzandi ona tilini sevishi, uning qadr-qimmatini joyiga qo‘yishda faol ishtirok etishi lozimligi haqida alohida ta’kidlandi. Anjuman davomida taniqli shoirlarning tilimizni madh etuvchi  ijod namunalari tinglandi.
Konferensiya yakunida o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligi munosabati bilan tashkil qilingan “Ona tili – millat ruhi” mavzusidagi insholar tanlovi, “Ona tilim abadiy” mavzusidagi video va audio she’rlar tanlovi g‘oliblarini taqdirlanib, diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Ургенчском государственном университете прошла научно-практическая конференция на тему «Новый этап развития узбекского языка в новом Узбекистане»
20 октября 2021 года во Дворце культуры Ургенчского государственного университета прошла научно-практическая конференция «Новый этап в развитии узбекского языка в новом Узбекистане», посвященная 32-летию статуса узбекского языка. В конференции приняли участие лингвисты, поэты, ведущие специалисты в данной области, представители Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана и Хорезмского областного отделения Либерально-демократической партии Узбекистана, а также профессора и студенты факультета. филологии. Вел конференцию декан филологического факультета Д. Гайипов. Конференцию открыл проректор УрГУ по делам молодежи, духовной и образовательной работе С. Давлетов. На конференции выступили, в частности, советник губернатора Хорезмской области по государственному языку Р.Худайберганов, председатель Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана Г.Ибодуллаева, известные поэты К.Мухаммадризо и И. Оллаберганов, декан филологического факультета, доц. Д.Гайипов, заведующий кафедрой узбекского языкознания,  доц. А.Примов,А.Оразбоев, доцент С.Рузимбаев «О проводимой в нашем регионе работе по развитию нашего родного языка», «Есть язык, нация не умрет», «О государственной политике развития нашего языка в годы независимости. и предстоящие задачи »,Он рассказал о социальных особенностях узбекского языка, «Работы Огахи в изучении и публикации нашего классического наследия», «Язык - символ государства, собственности» и другие темы. Также важно сохранить достоинство нашего языка, объяснить подрастающему поколению значение неправильных слов, которые появляются в сегодняшней глобализации, повысить уникальность нашего родного языка, престиж и статус государственного языка.Подчеркнули, что каждый  ребенок этой страны должен любить свой родной язык и принимать активное участие в восстановлении его достоинства. В ходе конференции прозвучали образцы произведений известных поэтов, восхваляющих наш язык. В завершение конференции были объявлены победители конкурса эссе «Родной язык - дух нации», конкурса видео- и аудиопоэмов «Родной язык вечен», организованного по случаю 32-летия узбекского языка.Вручены дипломы и сувениры.