“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovi Muhammad Rahimxon Feruz ijodiga bag‘ishlandi
Buyuk shoh va shoir, bastakor, olim, davlat va huquq ilmi zamonasining mashhur mudarrisi, 1864–1910-yillardagi Xiva xoni, o‘zining sermazmun ijodi bilan adabiyotimiz xazinasiga ulkan hissa qo‘shgan ulug‘ siymo Muhammad Rahimxon Feruz ijodiga bag‘ishlab,  2021-yilning 28-oktabr sanasida   “She’riyat shohsupasi”  ko‘rik-tanlovi bo‘lib o‘tdi.  Unda Filologiya va Pedagogika fakultetining  ilg‘or, iste’dodli va adabiyotning chin muhlislari she’riyat maydonida bahsga kirishdilar.
Tadbirni O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, dots.S.Matkarimova  ochib berdi.
Tadbir davomida talabalar tomonidan ijro etilgan Feruz ijodiga mansub g‘azal va ruboiylar, sahna ko‘rinishlari, kuy-qo‘shiqlar yig‘ilganlar qalbidan chuqur joy egalladi. Tadbirni har bir ishtirokchisi Feruz ijodini chuqur his qilib, ushbu chiqishlar ularni  she’riyat madhi yo‘lida yanada birlashishlariga xizmat qildi.
Ko‘rik-tanlovda Filologiya hamda Pedagogika fakultetlaridan jami 5 nafar ishtirokchilar barcha shartlarda faol qatnashib, hakamlar hay’ati tomonidan munosib baholab borildi.
Tadbir so‘nggida tanlov g‘oliblari hamda kechaning  faol talabalariga Filologiya fakulteti dekani D.G‘ayipov tomonida Faxriy yorliqlar topshirildi.

On October 28, 2021, the contest “Triumph of poetry” was held on the occasion of the great shah and poet, composer, scientist, famous educator of the era on state and law, Khiva Khan of 1864-1910, who made a great contribution to the treasury of our literature with his significant creativity. Leading, talented and true fans of literature of the Philology and Pedagogy Faculty competed in the field of poetry. The event was opened by the head of the department of Uzbek language and literature, docent S. Matkarimova.
During the event, Feruz's ghazals and rubais, performances, and songs performed by the students won the hearts of the audience. Each participant of the event had a deep feeling of Feruz's creativity, and these speeches helped to unite them in the path of poetry. A total of 5 participants from the Philology and Pedagogy Faculty took an active part in the contest on all tasks and were evaluated by the jury.
At the end of the event, the winners of the contest and active students of the evening were awarded certificates of honor by the Dean of the Philology Faculty D. Gayipov. The literary evening was held in very high spirits.