"Kompleks geometriyadagi tendensiyalar" mavzusidagi xalqaro konferensiya oʻz ishini yakunladi
Xabaringiz bor, kecha 30-oktabr kuni xalqaro maktab (Cimpa school) doirasidagi  «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o'z ishini boshlagan edi. Bugun, 2021-yilning 31-oktabr sanasida  mazkur konferensiyaning davomi bo'lib o'tdi.
Unda respublikamizdagi taniqli akademiklar,  matematik olimlar, Xorazm Ma’mun akademiyasi vakillari, yosh olimlar, shuningdek,  xorijiy matematiklar hamda  Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida Fizika-matematika fakultetining professor-o‘qituvchilari  va  iqtidorli  talaba-yoshlari  ishtirok etdilar.
Konferensiyani UrDU Xalqaro aloqalari bo`yicha prorektori G`.O`razboyev hamda ZOOM platformasi orqali Dan Popovici va Stephanie Nivochelar olib bordilar.
Kun davomida bo`lib o`tgan mazkur konferensiyada  I.Ikromov,  K.Xudayberganov,  O`.Roziqov,  B.Shoimqulov,  O.Zikirov,  A. Artiqbayev,  D.Durdiyev,  G.Botirov, A.Xudayberdiyev hamda  B.Prenov singari sohaning yetuk mutaxassislari ma`ruza qildilar.
Respublikamizda matematikaning kompleks analiz, dinamik sistemalar va potensiallar nazariyasi sohalarini yanada rivojlantirish, yoshlarni matematika faniga bo‘lgan qiziqishlarini yanada orttirish, respublikamizda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan islohotlarni davomiyligini ta’minlash, matematika sohalaridagi so‘nggi yangiliklar konferensiyada tinglangan ma`ruzalarning mazmunini tashkil etdi. Bu esa sohaga qiziquvchan talabalar, yosh olimlar, iqtidorli magistr va doktarantlar uchun o`z bilimlarini boyitishda  ajoyib imkoniyat bo`ldi.
Konferensiya yakunida akademik Azimboy Sa`dullayev hamda Umida Boltayevalar barcha ishtirokchilarga, ma`ruzachilarga hamda Cimpa schoolni o`tkazishdagi yordami uchun Dan Popovici va Stephanie Nivochelarga minnatdorchilik bildirdilar.
Urganch davlat universitetida «Kompleks analiz, geometriya va dinamika» mavzusidagi  xalqaro maktab (CIMPA school) ning o`quv mashg`ulotlari onlayn shaklda  5-noyabrga qadar davom etadi.

Международная конференция «Тенденции сложной геометрии» завершилась
Как известно, вчера, 30 октября, в рамках международной школы (Cimpa school) начала свою работу международная конференция «Тенденции в сложной геометрии». Сегодня, 31 октября 2021 года, состоялось продолжение данной конференции. В нем приняли участие видные академики, математики, представители Хорезмской академии Мамуна, молодые ученые, а также зарубежные математики и профессора и талантливые студенты физико-математического факультета под руководством ректора Ургенчского государственного университета Бахрома Абдуллаева. Конференцию провели проректор по международным связям УрГУ Г. Уразбаев, а также Дан Попович и Стефани Нивоче через платформу ZOOM. В работе конференции приняли участие И. Икрамов, К. Худайберганов, У. Розиков, Б. Шоймкулов, О. Зикиров, А. Артигбаев, Д. Дурдиев, Г. Ботиров, А. Худайбердиев и Б. Пренов.
Дальнейшее развитие комплексного анализа математики, динамических систем и теории потенциала в стране, повышение интереса молодежи к математике, обеспечение продолжения реформ, направленных на развитие науки в стране, новейшие разработки в математике. Это была прекрасная возможность для студентов, молодых ученых, талантливых магистров и докторантов, заинтересованных в этой области, обогатить свои знания. В конце конференции академики Азимбой Садуллаев и Умида Болтаева поблагодарили всех участников, спикеров, а также Дэна Поповича и Стефани Нивоче за их поддержку в проведении школы Cimpa. Занятия в Международной школе комплексного анализа, геометрии и динамики (школа CIMPA) Ургенчского государственного университета продлятся онлайн до 5 ноября.