"Kompleks geometriyadagi tendensiyalar" mavzusidagi xalqaro konferensiya oʻz ishini yakunladi
Xabaringiz bor, kecha 30-oktabr kuni xalqaro maktab (Cimpa school) doirasidagi  «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o'z ishini boshlagan edi. Bugun, 2021-yilning 31-oktabr sanasida  mazkur konferensiyaning davomi bo'lib o'tdi.
Unda respublikamizdagi taniqli akademiklar,  matematik olimlar, Xorazm Ma’mun akademiyasi vakillari, yosh olimlar, shuningdek,  xorijiy matematiklar hamda  Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida Fizika-matematika fakultetining professor-o‘qituvchilari  va  iqtidorli  talaba-yoshlari  ishtirok etdilar.
Konferensiyani UrDU Xalqaro aloqalari bo`yicha prorektori G`.O`razboyev hamda ZOOM platformasi orqali Dan Popovici va Stephanie Nivochelar olib bordilar.
Kun davomida bo`lib o`tgan mazkur konferensiyada  I.Ikromov,  K.Xudayberganov,  O`.Roziqov,  B.Shoimqulov,  O.Zikirov,  A. Artiqbayev,  D.Durdiyev,  G.Botirov, A.Xudayberdiyev hamda  B.Prenov singari sohaning yetuk mutaxassislari ma`ruza qildilar.
Respublikamizda matematikaning kompleks analiz, dinamik sistemalar va potensiallar nazariyasi sohalarini yanada rivojlantirish, yoshlarni matematika faniga bo‘lgan qiziqishlarini yanada orttirish, respublikamizda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan islohotlarni davomiyligini ta’minlash, matematika sohalaridagi so‘nggi yangiliklar konferensiyada tinglangan ma`ruzalarning mazmunini tashkil etdi. Bu esa sohaga qiziquvchan talabalar, yosh olimlar, iqtidorli magistr va doktarantlar uchun o`z bilimlarini boyitishda  ajoyib imkoniyat bo`ldi.
Konferensiya yakunida akademik Azimboy Sa`dullayev hamda Umida Boltayevalar barcha ishtirokchilarga, ma`ruzachilarga hamda Cimpa schoolni o`tkazishdagi yordami uchun Dan Popovici va Stephanie Nivochelarga minnatdorchilik bildirdilar.
Urganch davlat universitetida «Kompleks analiz, geometriya va dinamika» mavzusidagi  xalqaro maktab (CIMPA school) ning o`quv mashg`ulotlari onlayn shaklda  5-noyabrga qadar davom etadi.

International conference on "Tendencies in Complex Geometry " completes its work
As you know, yesterday, October 30, an international conference on " Tendencies in Complex Geometry" within the framework of the international school (Cimpa school) began its work. Today, on October 31, 2021, the conference continued.
It was attended by well-known academicians, mathematicians, representatives of the Khorezm Mamun Academy, young scientists, as well as faculties and students of the Physics and Mathematics Faculty, talented students, masters, doctoral students of national and foreign universities, led by the rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev. The conference was chaired by the Vice-Rector for International Cooperation of UrSU G. Urazbaev and Dan Popovici and Stephanie Nivoche through the ZOOM platform.
During the conference-leading experts in the field, such as I.Ikramov, K.Khudayberganov, U.Rozikov, B.Shoimkulov, O.Zikirov, A. Artigbayev, D.Durdiyev, G.Botirov, A.Khudayberdiyev and B.Prenov took part in the conference.
Further development of the areas of complex analysis of mathematics, the theory of dynamic systems and potentials, increasing the interest of youth, ensuring the continuity of reforms aimed at the development of science in mathematics, the latest developments in the field of mathematics in the country formed the content of the lectures heard at the conference.
At the end of the conference, academicians Azimboy Sadullayev and Umida Boltaeva thanked all the participants, speakers and Dan Popovici and Stephanie Nivoche for their support in conducting the Cimpa school.
Classes at the International School of Complex Analysis, Geometry and Dynamics (CIMPA school) at Urgench State University will continue online until November 5.