“Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining 6-soni bo‘lib o‘tdi
2021-yil 12-noyabr kuni Filologiya fakulteti tomonidan o‘tkazilib kelinayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining 6-soni bo‘lib o‘tdi. Tanlovda fakultetning o'zbek va rus tili yo'nalishlarining  ilg‘or, shijoatli va iqtidorli, notiqlikka qiziquvchan talaba-yoshlari ishtirok etdi.
Universitet talaba-yoshlarini ona tilimiz, xususan, o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, o‘zbek tili rivojiga hissa qo‘shgan notiq, so‘z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yanada kuchaytirish maqsadida o‘tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda   1-o'rinni 206-o'zbek tili guruhi talabasi Sa’dullayeva Sevara, 2-o'rinni  204-o'zbek tili guruhi talabasi Qo'ziyeva Shahrizoda hamda 212-o'zbek tili guruhi talabasi Aqnazarova Sevara, 3-o'rinni esa 192-rus tili guruhi talabasi Saldayeva Kamila va 201-o'zbek tili guruhi talabasi Komiljanova Komila egalladilar.
Tadbir davomida 191- o'zbek tili guruhi talabalari tomonidan kuy va qo‘shiqlar, raqslar hamda sahna ko‘rinishlari namoyish etildi.
Tanlov g'oliblari va faol ishtirok etgan talabalarga   “O‘zbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri  dots. A.Primov hamda kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan diplom va tashakkurnoma  shuningdek,  esdalik sovg‘alar topshirildi.

Состоялся 6-й выпуск конкурса «Молодые спикеры»
12 ноября 2021 года состоялся 6-й выпуск конкурса «Молодые спикеры», проводимого филологическим факультетом.
В конкурсе приняли участие продвинутые, смелые и талантливые студенты факультета узбекского и русского языков, интересующиеся публичными выступлениями. Студентам университета предлагается свободно и правильно говорить на нашем родном языке, в частности, на узбекском, чтобы еще больше укрепить свое желание овладеть искусством публичных выступлений, внести свой вклад в развитие узбекского языка. Работа художников, ораторское искусство в своих произведениях, приобретение знаний о культуре речи, дальнейшее укрепление внимания и уважения к нашему государственному языку.Первое место в конкурсе заняла Садуллаева Севара, студентка 206-й группы узбекского языка.Второе место заняли Кузиева Шахризода, ученица 204-й группы узбекского языка, и Акназарова Севара, ученица 212-й узбекской группы.Третье место заняли Салдаева Камила, ученица группы русского языка, и Комильжанова Комила, студентка 201-й узбекской группы.
В ходе мероприятия студенты 191-й узбекской языковой группы исполнили мелодии и песни, танцы и спектакли. Победителей конкурса и активных студентов поприветствовал заведующий кафедрой доцент. А. Примов и преподаватели кафедры вручили грамоты и благодарственные письма, а также сувениры.