Xalqaro kuzatuvchilar missiyalari tomonidan  2021-yil 24-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekistan Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonlariga yuksak baho berildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi milliy qonunchilik va saylov huquqlarining xalqaro standartlari doirasida, demokratik normalarga rioya qilingan holda o‘tkazilganligi qayd etib o‘tildi.
Taʼkidlash joizki, saylovoldi oʻquvlarning tashkil etilganligi  saylovlarning yuqori saviyada o‘tishida alohida ahamiyat kasb etdi.
Malakali trenerlar yurtimizning barcha hududlarida milliy saylov qonunchiligini targ‘ib qilish, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni tashkil etishga bag‘ishlangan seminar-treninglarini olib borish hamda saylovni uyushqoqlik bilan o‘tkazishda o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shdilar.
Shularni inobatga olgan holda, Markaziy saylov komissiyasi  tomonidan O‘zbekistan Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda faol ishtirok etgan va o‘ziga yuklatilgan vazifalarga mas’uliyat bilan yondoshib, vijdonan bajargan hududiy trenerlar – oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilarini saylov jarayonidagi mehnatini alohida e’tirof etib, ularni rag‘batlantirishni maqsad qilgan.
Mana shunday eʼtirof va ragʻbat  bugun, 2021-yil 2-dekabr sanasida Xorazm viloyatidagi fidoiy va jonkuyar  trenerlarga ham nasib qildi.
Urganch davlat universitetida  Markaziy saylov komissiyasi vakili Xolmuhammad Polvonniyozov hamda  12-Xorazm okrugi raisi, UrDU rektori Baxrom Abdullayevlar   saylovini o‘tkazishda faol ishtirok etgan  viloyat  trenerlari,  jumladan,  Urganch davlat universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Urganch filiali va Toshkent tibbiyot akademiyasi Urganch filiallarining 15 nafar  professor-o‘qituvchilariga Markaziy saylov komissiyasining Faxriy yorligʻi hamda viloyat hokimining qimmatbaho esdalik sovgʻalarini topshirdilar.

Процесс подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан 24 октября 2021 года получил высокую оценку миссий международных наблюдателей.
В частности, было отмечено, что выборы Президента Республики Узбекистан прошли в соответствии с национальным законодательством и международными стандартами избирательного права, в соответствии с демократическими нормами.
Следует отметить, что организация предвыборных мероприятий сыграла важную роль в проведении выборов на высоком уровне.
Квалифицированные тренеры внесли достойный вклад в продвижение национального избирательного законодательства во всех регионах страны, проведя обучающие семинары по подготовке и организации выборов. Помня об этом, Центральная избирательная комиссия активно участвовала в выборах Президента Республики Узбекистан и ответственно и добросовестно выполняла возложенные на нее задачи, признавая, в частности, их труд и стремясь их поощрять.
Сегодня, 2 декабря 2021 года, самоотверженные и увлеченные тренеры Хорезмской области получили такое же признание и поощрение.
В выборах приняли участие представитель Центральной избирательной комиссии Ургенчского государственного университета Холмухаммад Полвонниезов и председатель 12-го Хорезмского района, ректор УрГУ Бахром Абдуллаев.
Профессора и преподаватели были награждены почетными грамотами Центральной избирательной комиссии и ценными сувенирами губернатора. Подобные мероприятия проходят во всех регионах страны.