Mamlakatimizda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, turli kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa, keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
✔️Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  qabul  qilinganligining 29 yilligi hamda  9-dekabr – “Xalqaro korrupsiyaga  qarshi  kurashish kuni”  munosabati bilan Aksilkorrupsiya haftaligi   doirasida Urganch  davlat  universitetida  2021-yilning  4-dekabr  kuni   "Yoshlar  korrupsiyaga  qarshi"  shiori  ostida  "5000  qadam"  piyoda yurish marshi  oʻtkazildi.
✔️Unda 500 nafardan ziyod  universitetning rahbar-xodimlari,   faxriy professor-oʻqituvchilari, tyutorlar hamda talaba –yoshlar ishtirok etdilar.  Piyoda yurish marshiga  Urganch davlat universiteti maydonida start berildi.  Ishtirokchilar belgilangan masofani bosib o'tgach,  shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishdi.
Maqsadimiz:  yoshlarimizni ham maʼnan, ham jismonan sogʻlom qilib tarbiyalashga hissa qoʻshishdan iborat.

In our country, a wide range of work is being carried out on the formation of a healthy lifestyle, prevention of various diseases, and involvement of broad layers of the population, especially the elderly and youth in physical education and sports, promotion of the importance of mass sports in human and family life.
On December 4, 2021, Urgench State University hosted a "5000 steps" march under the slogan "Youth Against Corruption" as part of the Anti-Corruption Week on the occasion of the 29th anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and December 9 - International Anti-Corruption Day.
It was attended by more than 500 university staff, honorary faculties, tutors and students. The walking march started on the campus of Urgench State University. After the participants reached the designated distance, they do physical exercises on the same campus.