Telegram ijtimoiy tarmogʻining XORAZMBUGUN24 kanalidagi " Urganch Davlat universitetida ayrim o‘quvchilar 12 mln kontrak to‘laydiyu ammo sharoit ham shunga yarashami?" sarlavhasi ostidagi postga
urdu.uz, Rasmiy munosabat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-iyundagi "2021/2022 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida"gi PQ-5157-sonli qaroriga asosan, Urganch davlat universitetida 2021/2022 o‘quv yilida qabul  ko‘rsatkich 4,2%ga oshirildi.  Shu munosabat bilan Xorijiy filologiya fakultetida ham talabalar sonining  nisbatan oshganligi barchamizga ma’lum. Bosh binoda oʻquv auditoriyalari yetishmaganligi uchun fakultet talabalarining bir qismi Urganch qurilish kolleji binosining  o‘quv auditoriyalari vaqtincha ijaraga olinib,  dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda. Xorijiy filologiya fakulteti talabalariga ajratilgan auditoriyalar  dars mashg‘ulotlari olib borish uchun barcha talablarga javob beradi.
XORAZMBUGUN24 telegram kanalining 2021-yil 4-dekabrdagi “Urganch Davlat universitetida ayrim o‘quvchilar 12 million kontrakt to‘laydiyu ammo sharoitlar ham shunga yarashami?” sarlavhasi ostida berilgan ma’lumotlar asossiz ekanligini bildiramiz. Bu postdagi berilgan suratlar kollejning inventarlar saqlanadigan xonalari bo‘lib, fakultet talabalari o‘qiydigan auditoriyalarga hech qanday aloqasi yo‘q.
Oʻquv auditoriyalarining yetishmovchiligini bartaraf etish maqsadida universitetning Urganch shahar Hamid Olimjon ko‘chasida joylashgan hududida 7 ta qavatli 2000 o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi qurish ishlari boshlanganini maʼlum qilamiz. Yangi o‘quv binosini qurib foydalanishga topshirish 2022-2023 o‘quv yiliga mo‘ljallangan.

OFFICIAL CLARIFICATION to the post under the title "Some students at Urgench State University pay 12 million tuition fees, but are the conditions the same to all?"
urdu.uz, Rasmiy munosabat
According to the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 22, 2021, № PR-5157 "On the parameters of the state order of admission to higher education institutions of the Republic of Uzbekistan in the 2021/2022 academic year", Admission rate at Urgench State University in the 2021/2022 academic year increased by 4.2%. In this regard, we all know that the number of students at the Faculty of Foreign Philology has increased. Due to the lack of classrooms in the main building, some students of the faculty are temporarily renting classrooms in the building of Urgench Construction College. Classrooms for students of the Faculty of Foreign Philology meet all the requirements for teaching.
We declare that the information provided under the heading "Some students at Urgench State University pay 12 million tuition fees, but are the conditions the same to all?" on December 4, 2021, of the telegram channel XORAZMBUGUN24 is unfounded. The pictures in this post are the college's inventory rooms and have nothing to do with the classrooms where the faculty students study.
In order to overcome the shortage of classrooms, the construction of a new 7-story building for 2,000 seats has begun on the territory of the university, located on Hamid Olimjon Street in Urgench. The construction and commissioning of the new school building are scheduled for the 2022-2023 academic year.