Telegram ijtimoiy tarmogʻining XORAZMBUGUN24 kanalidagi " Urganch Davlat universitetida ayrim o‘quvchilar 12 mln kontrak to‘laydiyu ammo sharoit ham shunga yarashami?" sarlavhasi ostidagi postga
urdu.uz, Rasmiy munosabat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-iyundagi "2021/2022 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida"gi PQ-5157-sonli qaroriga asosan, Urganch davlat universitetida 2021/2022 o‘quv yilida qabul  ko‘rsatkich 4,2%ga oshirildi.  Shu munosabat bilan Xorijiy filologiya fakultetida ham talabalar sonining  nisbatan oshganligi barchamizga ma’lum. Bosh binoda oʻquv auditoriyalari yetishmaganligi uchun fakultet talabalarining bir qismi Urganch qurilish kolleji binosining  o‘quv auditoriyalari vaqtincha ijaraga olinib,  dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda. Xorijiy filologiya fakulteti talabalariga ajratilgan auditoriyalar  dars mashg‘ulotlari olib borish uchun barcha talablarga javob beradi.
XORAZMBUGUN24 telegram kanalining 2021-yil 4-dekabrdagi “Urganch Davlat universitetida ayrim o‘quvchilar 12 million kontrakt to‘laydiyu ammo sharoitlar ham shunga yarashami?” sarlavhasi ostida berilgan ma’lumotlar asossiz ekanligini bildiramiz. Bu postdagi berilgan suratlar kollejning inventarlar saqlanadigan xonalari bo‘lib, fakultet talabalari o‘qiydigan auditoriyalarga hech qanday aloqasi yo‘q.
Oʻquv auditoriyalarining yetishmovchiligini bartaraf etish maqsadida universitetning Urganch shahar Hamid Olimjon ko‘chasida joylashgan hududida 7 ta qavatli 2000 o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi qurish ishlari boshlanganini maʼlum qilamiz. Yangi o‘quv binosini qurib foydalanishga topshirish 2022-2023 o‘quv yiliga mo‘ljallangan.

ОФИЦИАЛЬНОЕ РАЗЪЯСНЕНИЕ к посту под заголовком «Некоторые студенты Ургенчского государственного университета платят 12 миллионов за обучение, но одинаковы ли условия для всех?»
urdu.uz, Rasmiy munosabat
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2021 года № ПП-5157 «О параметрах государственного порядка приема в высшие учебные заведения Республики Узбекистан в 2021/2022 учебном году», прием показатель в Ургенчском государственном университете в 2021/2022 учебном году увеличился на 4,2%. В связи с этим всем известно, что количество студентов на факультете иностранной филологии увеличилось. Из-за отсутствия учебных помещений в главном корпусе некоторые студенты факультета временно арендуют учебные помещения в здании Ургенчского строительного колледжа. Аудитории для студентов факультета иностранной филологии соответствуют всем требованиям к обучению.
«Некоторые студенты оплачивают 12 миллионов контрактов в Ургенчском государственном университете, но условия такие же?» Мы заявляем, что информация, представленная в разделе, является необоснованной. Фотографии в этом посте представляют собой инвентарные комнаты колледжа и не имеют ничего общего с аудиториями, в которых учатся студенты факультета.
Для преодоления нехватки аудиторий на территории университета, расположенного на улице Хамида Олимжона в Ургенче, началось строительство нового 7-этажного корпуса на 2000 мест. Строительство и ввод в эксплуатацию нового здания школы запланированы на 2022-2023 учебный год.